Proč není hlavním cílem zájmu USA vůdce islámského státu

Proč není hlavním cílem zájmu USA vůdce islámského státu

I když je právě Abu Bakr al-Baghdadi nejviditelnější tváří islámského státu, není na prvním místě seznamu nejhledanějších lídrů této zločinecké organizace. Člověkem odpovědným za několik jeho zahraničních operací, které mohou způsobit na Západě mnohem více škod, je podle NBC citované United States Intelligence Community totiž Abu Mohamed al-Adnana. Považují ho za autora strategie, která od 10. října za sebou zanechala více než 500 obětí zabitých při útocích v různých částech světa, a také je možné, že pomáhal při masakru v San Bernardinu.

„Je vrcholem na seznamu,“ uvedl významný člen United States Intelligence Community. „Nadále jej sledujeme, a věříme, že se nachází v Iráku,“ doplnil ho vysoce postavený člen armády.

Islámský stát zveřejnil video o zničení hraničního přechodu mezi syrským městem al-Hasakah a iráckou provincií Ninawa
Islámský stát zveřejnil video o zničení hraničního přechodu mezi syrským městem al-Hasakah a iráckou provincií Ninawa

Laith al-Khouri, expert na boj proti terorismu vysvětlil, že al-Adnan byl hlavní hrozbou islámského státu v boji proti Západu. „Také je mezi džihádisty na celém světě velmi obdivován a oslavován, o kterém se dá říci, že je jeden z hlavních převaděčů a verbujících sil do ISIL,“ dodal.

38letý Syřan al-Adnan byl jedním z prvních zahraničních bojovníků, kteří čelili silám koalice při irácké hranici v roce 2003. Údajně ho v roce 2005 zadrželi a během pěti let působil ve vojenském táboře v USA. Nebyl vždy důležitou součástí islámského státu, ale krátce po propuštění se stal podle FBI mluvčím islámského státu a hlavním propagátorem oficiálních zpráv. Když džihádisté v červnu 2014 deklarovali vznik kalifátu, byl to právě al-Adnana, kdo vyzval muslimy z celého světa i imigraci do islámského státu. 21. září 2014. Po prvním útoku na Sýrii, terorista vyzval všechny muslimy k útoku na kteréhokoli obyvatele členských zemí koalice.

Al-Adnan se vyhýbá jakémukoli svému zobrazování na fotografiích či videích.

 

 

RT/ZaV/svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Proč není hlavním cílem zájmu USA vůdce islámského státu

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*