Proč lidé odcházejí od VZP

Proč lidé odcházejí od VZP

Někdy v dubnu běžely dvě spolužačky do šatny, při strkanici obě spadly a jedna z nich si zlomila klíční kost. Rodiče nezraněné o ničem nevěděli a ani škola nic neřešila (žádná poznámka, žádná zmínka na třídních schůzkách). Rodiče zraněné rovněž nic neřeší a ani nezavolali, nezmínili se, byť na sebe s rodiči zúčastněné mají vyměněné telefonní čísla. Po půl roce přijde matce samoživitelce, prodavačce, od VZP dopis, kde paní Fajkusová, jménem vedoucí paní Lulkové, požaduje zaplacení několika tisíc, protože za úraz uhrazený VZP přece někdo musí zaplatit. Někdo to přece způsobil a my to z něj dostaneme. Když nezaplatíte do 15 dnů, půjdete k soudu a tam zaplatíte ještě soudní výlohy. V podstatě řečeno: My umíme s paragrafy šermovat tak, že tě určitě s přehledem zabijeme, kdy budeme chtít.

Postavit se tváří v tvář nějakému loupežníkovi chce kuráž. Postavit se takto vůči člověku a vyděsit ho chce jen velkou dávku bezcitnosti. Člověku, který takto kopne do ženské, která se zuby nehty rve se životem, aby vychovala děcka, vyžaduje velkou míru odlidštění.

Sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny  Foto: ČTK
Sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny Foto: ČTK

Je zvláštní, jak snadno se provádějí věci pod záštitou zákona, paragrafů, tzv. práva. Je kupodivu, jak rádi se vzdáváme lidskosti, schopnosti a možnosti řídit se rozumem a srdcem. Pojmy jako dobro, dobrota, láska, soucit, spravedlnost – to vše jsou pojmy, které jsou hluboko v každém z nás. Je lehké je denně používat. Každý z nás dělá denně malé i větší rozhodnutí a každé může být těmito základními lidskými vlastnostmi ovlivněno. Při každém rozhodnutí je možné být člověkem. Na světě není nic, co by nám mohlo zabránit projevovat se jako lidé.

Je zvláštní, jak snadno někteří sklouznou k bezcitu a šermují s paragrafy, jako by to bylo něco šlechetného. Právo a spravedlnost jsou dva rozdílné pojmy. Provozovatelé práva, jsou velmi často lidé, kteří bez skrupulí lžou, chovají se jako zmetci, vědomě usilují o vítězství nespravedlnosti.

Takovým lidem bychom měli připomínat, že jejich jednání je ostudné, že nemají být na co pyšní, že jsou to chudáci. Těm nejlepším z nás je takových lidí líto. Osobně říkám: strčte si své paragrafy za klobouk, běžte s nimi do háje, já nejsem blbeček, který přestal být člověkem.

Naše firma částku VZP zaplatila. O všechny peníze, auta a hrady každý jednou přijde. Přesto jsou hodnoty, které vám nikdo nevezme.

Takže, když se mne někdo zeptá, proč nejsem u VZP…

 

…prostě nechci být s nelidmi.

 

Dodatek: Než jsem tento článek dopsal a poslal do novin, o problému se dozvěděla i škola. VZP poslala shodnou výzvu i škole. Prostě: „někdo se chytne.“ Škola ihned zařídila, aby byla takto zaplacená částka vrácena a sama částku zaplatila. Všechna čest.

 

David Klimša

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Proč lidé odcházejí od VZP

  • · Edit

    K čemu je pak pojištění když se vymáhá po domělých pachatelích. Neměla náhodou sama zraněná podíl na újmě? Už jen tím že utíkala, že neměla správné přezůvky, že nedodržela odstup apod… k čemu je tedy pojišťovna?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*