Proč jsem proti pronikání genderismu do dětské literatury

Proč jsem proti pronikání genderismu do dětské literatury

Občas se dozvíme, jak některé feministky se začnou navážet do některých příběhů, často i příběhů pro děti, a to z toho důvodů, že podle nich prý nejsou jaksi genderově vyvážené. Doufám však, že jejich kritika zůstane nevyslyšena.

„Jak to, že tyto vaše příběhy nejsou genderově vyvážené a vyskytují se v nich stereotypy?“ Tak to jsou nejčastější názory genderových aktivistů, když se rozhodnou udělat jakýsi genderový rozbor toho či onoho příběhu.Například v poslední době na internetu rezonuje rozhovor na Českém Rozhlasu Plus s panem Jaroslavem Němečkem, spoluautorem komiksových příběhů Čtyřlístku (viz https://youtu.be/_8cUm-d4WLU kolem 20. minuty), a ten tam přiznal, že z těchto důvodů feministky kritizují Fifinku. A můžeme jistě najít i další příklady.

Já věřím, že Jaroslav Němeček, jeho spoluautoři, a i autoři dalších podobných příběhů zůstanou rozumní a nad těmito feministickými a genderovými požadavky někoho jen mávnou rukou. A to zvlášť, když jde o příběhy pro děti. Důvod je jednoduchý. Genderismus je v první řadě politická ideologie. Takže, když ho budeme uměle cpát do příběhů, filmů, pohádek a dalších literárních děl, tak tím možná nadchneme feministky a genderisty, ale na druhou stranu tím naštveme jiné lidi, kteří s těmito politickými trendy nesouhlasí.

Anebo, ať si genderisti vymyslí své vlastní příběhy, kam se bude promítat ta jejich vysněná politická ideologie a uvidíme, zda budou úspěšnější než například Čtyřlístek, Foglarovy Rychlé šípy apod. Avšak já jsem toho názoru, že do příběhů pro děti by se neměla nějaká politická ideologie cpát vůbec.

A tak společně s panem Němečkem věřím, že genderismus je jen současná módní záležitost, která během několika málo příštích let zas zmizí. A že všichni autoři úspěšných příběhů budou dál tvořit své příběhy podle toho, jak je vidí oni sami, a ne podle toho, jak to na nich vyžaduje ten či onen politický aktivista.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*