Proč je americké impérium největší hrozbou pro světový mír ?

Proč je americké impérium největší hrozbou pro světový mír ?

Stejně jako mnoho Američanů, každé ráno na základní škole a střední škole, musel jsem se postavit před americkou vlajku, položit ruku na srdce, a slíbit věrnost Spojeným státům americkým.

I když to pro většinu z nás byla hloupá rutina, význam tohoto rituálu byl jasný: že Spojené státy jsou výjimečné, že jsou zdrojem svobody a spravedlnosti ve světě.

Ale po zvážení krvavých cest, převratů a bombardování, které pokračuje s následováním americké vlajky všude tam, kde to jde, je na místě tvrdit, že USA jsou výjimečné v mnoha ohledech, ale svoboda a spravedlnost mezi nimi nejsou.

usa

Podívejte se na následující statistiky: Zhruba 405,000 lidí bylo zabito v důsledku násilí a zničení infrastruktury v Amerikou vedené válce proti Iráku.

Spojené státy jsou číslem dvě, za Ruskem, co se týče jejich zásob jaderných zbraní, s 7400 hlavicemi (třetí je Francie s 300 hlavicemi).

USA vedou svět k větším vojenským výdajům, s více než 7,6 bilióny dolarů vynaloženými na vojenskou a vnitřní bezpečnost po 11. září.

Washington také představuje velkou hrozbu pro vlastní občany: USA mají největší počet uvězněných lidí na celém světě, a to jak v počtu, tak v poměru na obyvatelstvo, s 2,3 milióny občanů ve vězení, z toho 1 miliónem Afroameričanů.

Hodně násilí, které v dnešní době probíhá po celém světě, může být spojeno s americkým imperiálním dobrodružstvím v zahraničí. Vzestup Islámského státu v Iráku je také přičítán americké válce v zemi.

V článku o vůdci Islámského státu Abu Bakr a-Baghdadovi, deník New York Times vysvětlil, „každý krok Baghdadiho vzestupu byl formován invazí Spojených států do Iráku, většina politických změn, které podporovaly Baghdádův boj, nebo vedly k jeho podpoře, se zrodily přímo z některých amerických akcí.“

Co se týče nedávného teroristického útoku ve Francii, profesor historie na University od Michigan Juan Cole napsal, že jeden z útočníků byl dotlačen k „fundamentalistickému násilí“ díky válce v Iráku a kvůli mučení ve věznici Abu Ghraib.

Vlna drogové války v Latinské Americe je také přímo vázána na roli Spojených států v militarizaci regionu ve jménu války proti drogám, konflikt který od roku 2006 stál v Mexiku 100.000 životů.

Samozřejmě, že to všechno není nic nového. V rozhovoru v roce 2013, Noam Chomsky, kritizoval tvrzení prezidenta Baracka Obamy, že USA byla „kotva globální bezpečnosti“ po sedm dekád.

„Opravdu? Sedm desítek let? Zahrnuje to například i událost, která se stala před 40 lety, kdy Spojené státy hrály hlavní roli ve svržení parlamentní demokracie v Chile, kde zavedly brutální diktaturu zvanou „první 11. září“ v Latinské Americe?

Když se vrátíme o několik let dříve, svržení parlamentního systému V Íránu a zavedení diktatury; to samé o rok později v Guatemale; invaze do Indočíny, což byl nejhorší zločin v poválečném období s milióny mrtvými; útok na Střední Ameriku; zabíjení- podílení se na zabíjení- při zavedení diktatury v Kongu; invaze do Iráku – a dál a dál..

To je stabilita? Myslím, že je docela úžasné, že absolvent právní školy na Harvardu může tyto slova vůbec vyslovit a že jsou přijímány bez komentáře.“

Toto imperiální dědictví se v prosinci loňského roku znovu dostalo na světlo veřejnosti po zveřejnění zprávy amerického Senátu o americkém mučení.

Mother Jones shrnul tyto závěry do 600 stránkového dokumentu s tím, že „mučení bylo mnohem brutálnější, než jsme si mysleli, a CIA o tom lhala.

Nefungovalo to a ještě o tom lhali. Vytvořili tolik špatných informací, že to s největší pravděpodobností zhoršilo naši národní bezpečnost, a samozřejmě, že o tom lhali také. Lhali Kongresu, lhali prezidentovi, a lhali i do médií. Navzdory tomu, stále obhajují svá jednání.

V důsledku zveřejnění zprávy o mučení, prezident Obama prohlásil: „žádný národ není dokonalý,“ ale že „jednou ze silných stránek, které dělá Ameriku mimořádnou je naše ochota otevřeně čelit naši minulosti, čelit našim nedostatkům, a provést změny a lépe.“ Obama tím nepřímo naznačil, že ti, kteří to strašné mučení zorganizovali, nebudou stíháni.

Washingtonské mučení, válečné zločiny a vojensko-průmyslový komplex, jsou důsledně podpírány konceptem americké výlučnosti. Toto přesvědčení činí Ameriku největší hrozbou pro světový mír.

 

BENJAMIM DANGL
zdroj : http://www.counterpunch.org

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články