Případ Kyla Rittenhouse: Média si napsala vlastní verzi reality!

Případ Kyla Rittenhouse: Média si napsala vlastní verzi reality!

Polovina Spojených států udělala z Kylea Rittenhouse, který zabil dva lidi a třetího zranil, modelovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a mnoho lidí se nedokáže smířit s tím, že bude osvobozen. Není to však tak docela jejich chyba, vezmeme-li v úvahu, že hlavní americké sdělovací prostředky a mnozí politici je více než rok krmili černobílým vyprávěním odtrženým od reality.

V důsledku toho si ti, kdo případ podrobně nesledovali, mysleli, že k něčemu takovému došlo: sedmnáctiletý Rittenhouse vystupoval jako samozvaný strážce zákona, nezákonně si opatřil pušku a koncem srpna 2020 se vydal z Illinois do Kenoshy ve státě Wisconsin, kde se konaly protesty proti Black Lives Matter. Tam zastřelil dva demonstranty a třetího zranil.

Kongresmanka Ayanna Pressleyová ho stručně popsala takto: „Bílý rasistický domácí terorista, který zastřelil dva lidi účastnící se shromáždění na podporu důstojnosti a hodnoty černošských životů.“Ale teď se u soudu ukázalo, že mnoho věcí se stalo jinak. Ukázalo se, že Joseph Rosenbaum zaútočil na Rittenhouse, Rittenhouse utekl, dostal se do pasti, protože před ním stála auta, a když chtěl Rosenbaum vzít jeho pušku, Rittenhouse ho zastřelil.

Muži, které zabil a zranil, nevypadali jako bojovníci za lepší svět. První z nich, Rosenbaum, strávil dvě pětiny života za mřížemi, byl odsouzen za znásilňování nezletilých chlapců a toho rána byl propuštěn z psychiatrické léčebny. Druhý z nich, Anthony Huber, byl také dříve ve vězení. Jistě, Rittenhousovi to nedalo právo je zastřelit, ale je těžší vykreslit dva muže, kteří zemřeli, jako soucitné mučedníky.

Ukázalo se také, že Rittenhouse nebyl v Kenoshe za zcela náhodných okolností. Žili tam jeho otec, babička a další příbuzní. A žil a pracoval tam, i když oficiálně žil se svou matkou v Antiochii ve státě Illinois, jen půl hodiny jízdy od Kenoshy.

Pušku nezískal nelegálně a nepřenesl ji přes státní hranici, což by byl trestný čin. Jeho dospělý přítel mu jí koupil v Kenoshe. Všechno bylo legální.

Proces také odhalil, že Rittenhouse nebyl ani „stoupencem nadřazenosti bělochů“, ani rasistou. Dokonce v jednom rozhovoru od svého výroku o nevině prohlásil, že podporuje hnutí Black Lives Matter.

Vše nasvědčuje tomu, že Rittenhouse byl dítě, které se chtělo chovat jako muž. V Kenoshe dělal plavčíka a v Antiochii byl mladším hasičem. Účastnil se také kurzu policejní mládeže.

Tvrdil, že tu tragickou noc chtěli s přítelem chránit Kenoshu před rabováním a žhářstvím. Noc předtím bylo během protestů vyrabováno několik obchodů, vypáleny domy a zapáleno přes sto aut. Škody dosáhly milionů dolarů.

Během dne čistil školní zeď pomalovanou čerstvými nápisy. Také řekl, že chce pomáhat zraněným.

Tragédie začala, když se Rittenhouse pokusil uhasit odpadkový koš, který Rosenbaum zapálil. Chtěl společně s dalšími protestujícími odvalit koš k řadě policejních vozů. Rittenhouse a další tento plán zmařili a začaly létat kameny.

A tak se Rosenbaum rozhodl jít po Rittenhousovi. Dříve, podle svědků, Rosenbaum řekl: „Jestli tě chytím v noci samotného, zabiju tě.“

Rittenhouse se svým dětským obličejem a puškou, který předstíral, že zachraňuje svět, musel agresivní demonstranty vyprovokovat tím, že vypadal jako slabý jedinec.

Když Rosenbaum odstartoval, Rittenhouse utekl, dostal se do pasti, protože před ním stála auta, a když mu chtěl Rosenbaum vzít pušku, zastřelil ho.

Viděli to další lidé. Na videu, které incident zachytilo, lidé křičí: „Sejmi ho! Zabij ho!“

Rittenhouse znovu utíká a padá, Anthony Huber ho dohání a snaží se ho trefit skateboardem. Huber je poté zastřelen. Blíží se třetí muž, Gaige Grosskreutz. Jak řekl u soudu, chtěl zneškodnit střelce. Vytáhne zbraň, protože je také ozbrojen, a v tom okamžiku ho Rittenhouse střelí do ruky. Když Grosskreutz zvedne ruce, Rittenhouse už nestřílí.

Výše uvedený popis byl takový, jak ho viděla porota. Je to jiná verze, než kterou prosazují politici a média. Včetně tehdejšího prezidentského kandidáta Joea Bidena, který ze střelce udělal stoupence bělošské nadvlády.

Média představovala spletitou a zpolitizovanou verzi událostí, v níž hlavní roli nehrála fakta, ale stereotypní vyprávění. Co tomuto účelu nesloužilo, bylo zamlčeno, což se v moderní době stalo americkým mediálním modelem pro řešení kontroverzních případů. V tomto případě dogma vyžadovalo, aby protestující byli dobří, ostatní špatní.

Takže byl vytvořen příběh, který vyhovoval tomu, jak média a politici chtěli vidět případ. A pak se otočili a uvěřili svým vlastním dezinformacím.

Celá tragédie, která si zbytečně vyžádala dva životy, byla komplikovanější, než média připouštěla. I když se časem objevilo mnoho detailů, které vykreslily jiný obraz, média a demokraté trvali na původní verzi. Stále na tom trvají, takže známý reportér CBS stále tvrdí, že Rittenhouse „překročil státní hranici ozbrojen v boji“ a moderátor MSNBC tvrdí, že vypálil 60 ran.

A proces skončil tak, jak skončil, protože soudce je prý zastáncem bělošské nadřazenosti, přestože je celoživotní demokrat. A verdikt je popisován jako důkaz systémového rasismu, přestože oběťmi byli běloši.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*