„Příliš dobrá příležitost, aby si ji nechali ujít“. MH17 má politické motivy a může vést k válce.

„Příliš dobrá příležitost, aby si ji nechali ujít“. MH17 má politické motivy a může vést k válce.

Obviňovací hry proti Rusku, které se rozvinuly v západních médiích pár hodin po havárii MH17 na Ukrajině, má pouze politické motivy, tvrdí bývalý senior poradce OBSE. Obvinění Moskvy, je skvělá příležitost, kterou si politici a média nemohou nechat ujít.

V rozhovoru pro RT to uvedl Lode Vanoost, který byl také náměstek předsedy belgické Sněmovny reprezentantů a také zdůraznil, že shromažďování důkazů trvá týdny a měsíce, vše ostatní jsou jen ukvapené závěry, která mohou vést jen k další eskalaci v regionu.

Ale tohle je velmi nestabilní situace – všechny války začaly kvůli spekulacím a uvalením viny před tím, než došlo k řádnému vyšetření důkazů,“ dodal.

RT : Někteří již stihli obvinit z toho Rusko, předtím, než dokonce začalo vyšetřování. Byly o tom předložené nějaké důkazy?

Lode Vanoost : Nejdříve bychom měli ujasnit, že v první řadě po letecké katastrofě jako je tato si zaslouží příbuzní obětí důkladné vyšetřování od nezávislých zdrojů. Existují programy o leteckých nehodách na National Geographic – které jim trvají týdny až měsíce, než můžete dojít k nějakému závěru. To co momentálně v médiích říkají má jen politické motivy.

Novinář pořizuje fotografie na místě nehody Foto : Reuters / Maxim Zmeyev)
Novinář pořizuje fotografie na místě nehody Foto : Reuters / Maxim Zmeyev)

RT : Proč dělají média a politici tak ukvapené závěry?

LV: Protože je to příliš dobrá příležitost k tomu, aby to mohli svalit na Rusko a na povstalce ve východní Ukrajině. Je to příliš dobrá příležitost, než aby si ji nechali ujít. Jak to dopadne v dlouhodobém horizontu uvidíme. Ale jedná se o velmi nebezpečnou situaci, jelikož všechny války takto začaly.


RT: Jak si můžeme být jisti, že vyšetřování havárie bude objektivní a nebude zpolitizované?

LV: Pokud existuje objektivní vyšetřování, mělo by zahrnovat holandské a malajsijské orgány, a pravděpodobně také společnost Boeing, která je americká. Je ale zřejmé, že americké orgány a ruské orgány by měly zasahovat pouze jako svědci šetření. Určitě nemůžou být součástí vyšetřování.

RT : Pokud se ukáže, že bylo letadlo skutečně sestřeleno, jaký by měl nést důsledky ten, kdo bude označen za havárii zodpovědný?

LV: Neexistuje zatím žáden prvek, který nám může dát příležitost přijít k nějakým závěrům, takže nebudu spekulovat o tom, co se bude dít. Je docela zřejmé, že toto letadlo bylo sestřeleno, nemělo nehodu. Kdo je na vině? Existují precedenty, kdy došlo k podobným událostem. V roce 1983 sestřelil Sovětský svaz letadlo americké (Korejské) letecké společnosti. Co se potom stalo? Spojené státy sestřelily letadlo íránské letecké společnosti, pokud se nepletu, v roce 1988. Podívejte se, co se stalo s těmi pachateli? Můj odhad je,  že to bude podobné. Je to smutné, ale obávám se, že skuteční viníci nebudou nikdy potrestáni. Mohu doufat, že to bude tentokrát jinak, ale na to je příliš brzy.

zdroj : http://rt.com

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*