Prezident promluvil. A konečně zazněl hlas rozumu

Prezident promluvil. A konečně zazněl hlas rozumu

Troufám si tvrdit, že pro značnou část občanů, zejména tu mlčenlivou byl poslední týden davové psychózy o jednoznačném přesvědčení o vině ruské GRU za výbuch ve Vrběticích doslova utrpením.

Jsem právník a doslova mě děsilo, že na jedné straně se okamžitě doslova brachiální odvolání 18 údajných agentů GRU s diplomatickým krytím, které ovšem plk. Koudelka nesdělil prezidentovi, jak jej v souladu se svou ústavní pravomocí o to požádal a Česko rozjelo zjevně i pro většinu členských států EU nesmyslnou akci volání po solidárním odvolávání dalších ruských diplomatů ze států EU a NATO.Ta akce byla otevřeně pitomá z hlediska načasování, protože při odvolávání 10 ruských diplomatů z USA  z hlediska údajného „zasahování“ do amerických voleb, USA podpořilo pouze Polsko, a bylo by jistě trapné odvolávat nyní z každé země EU či NATO ruské diplomaty pro událost, která nastala a před 7 lety. Tím spíše, že  momentálně hlavním žadatelem podpory byla Ukrajina kvůli údajné hrozbě ruské okupace a jinak nepochybně objektivnímu mohutnému nahromadění ruských vojsk  u rusko-ukrajinských hranic, kde se ovšem dokonce vědomě na poradě ministrů zahraničních věcí ministrů EU, jak jsem osobně citoval ze  zápisu  z porady, kterou vedl Borrell, zřejmě se jí jako chvilkový ministr zahraničních věcí účastnil i Hamáček a nepředal do Prahy, že pro Evropu je skutečně nyní problém rusko–ukrajinských hranic problémem prioritním a nedoporučuje se dělat proti Rusku nějaké násilné kroky.

V munulém týdnu vyvřely nějaké komplexy méněcennosti a my jsme chtěli dokázat to, na co vlastně nemáme, ale způsobem, na který momentálně žádná z rozumných evropských zemí nepůjde. Vyrazit 18 diplomatů je akt šílenství a je Pyrhovým výsledkem pro Česko, ale nakonec Lavrov pronesl, když parita, tak parita a vztáhne se i na spolupracovníky z místního obyvatelstva, což prakticky může ohrozit činnost zahraničních zařízení zejména Českého domu. Ale dobře, když ti hlupáci neumí počítat, tak ať tratí. Mně osobně nevadí, ať se Český dům, který reprezentuje tuto a ještě hůře i budoucí vlády nebude fungovat. Víme, jaké ty vlády asi budou.

To klíčové je něco jiného, jak prezident uvedl.

Základ je skutečně v tom, že mohou být dvě  vyšetřovací verze :

  1. verze, která běžela doposud, že šlo o výbuch v důsledku lidské neopatrnosti
  2. verze, že šlo o aktivní činnost cizí, resp. ruské rozvědky.

Ta první verze se svým závěrem, formálně stále platí.

Ta druhá verze se zrodila v hlavách Ondřeje Kundry z Respektu, ano, toho Kundry, který dlouhodobě chce likvidovat ruské diplomaty a kterému se to málem již podařilo při známé ricinové aféře. Zatím ovšem ve vyšetřovacím spise neexistuje žádný důkaz a proti nikomu nebylo a ani nemohlo být zahájeno trestní stíhání tím méně požádán o spolupráci Interpol.

Kundra prý už napsal knížku a měla vyjít v týdnu, ale jsou to patrně stejné báchorky jako s tím ricinem, ale BIS podle tohoto scénáře prý pevně jde.

Že  pravicová opozice se s radostí vrhla na obvinění Ruska každý chápal, ale že se na chvíli ujal role hlavního bojovníka proti Rusku Andrej Babiš, muselo šokovat značnou část jeho vcelku normálních a spíše levicových stoupenců. Dobře, tak půl roku a zřejmě část takových voličů si může vzít racionální  Okamura.

A čekalo se na prezidenta. Nebyl by to prezident, který tuhle vládu chce podržet, i když dělá pitominy. A tak laskavě podpořil její opatření. Ale zároveň vyvrátil dosavadní tvrzení, že jediným závěrem je, že to udělali Rusové a že může jít o zpravodajskou hru.

Tím ovšem nepochybně dosavadní koncepci Babiše dál ránu. Hamáček se možná z toho trochu vylízal, když poděkoval prezidentovi, že v základních rysech vládu podržel. No nepodržel, a proto jsem rád, že jsme zvolili Zemana a nikoliv Drahoše.

Díky pane prezidente.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

2 Komentáře “Prezident promluvil. A konečně zazněl hlas rozumu

  • Geront Zeman nerekl nic noveho, co obycejny clovek uz nevedel. Jeho podpora k vylouceni 18 ruskych diplomatu dokazuje, ze nema poneti o dusledcich pro ekonomiku Ceska ze strany Ruske Federace. Zeman vzdy byl diletant po strance diplomaticke a ekonomicke. Neumi udelat rozhodnuti v pravy cas. Obvykle, kdyz se ma vyjadrit k problemu, zmizi. Tenhle zmetek uz davno patri do starobince, aby konecne prestal skodit CR.

  • Jako nejlogičtější vidím verzi, že se načerno obchodovalo se zbraněmi a municí a bylo nutné maskovat manko před kontrolou. Spekulacím jsou dveře otevřené, protože důkazy jsou tak tajné, že je nikdo nikdy neviděl.
    Vystrčil si protiřečil. Na jedné straně považuje ruský zásah za natolik dokázaný, že Senát žádá o vypovězení smlouvy o přátelství a na druhé straně není vyšetřování ukončeno a obviňuje Zemana z prozrazení informací z živé kauzy.
    Pokud jsou závěry politiků motivovány jen nenávistí k Rusku a poslušností k USA, je něco špatně.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*