Prezident: CIA podněcovala chaos v Ekvádoru

Prezident: CIA podněcovala chaos v Ekvádoru

Ekvádorský prezident Rafael Correa odsoudil Washington za podněcování nestability v Latinské Americe, tvrdíc, že americké špionážní agentury byly zapojeny do organizování protestů v jeho zemi.

„V ekvádorské opozici existuje přítomnost CIA, která má za cíl oslabení vlády,“ řekl Correa v neděli v televizním vysílání TeleSUR.

„CIA si klade za cíl, aby stáhla Ekvádor do chaosu ovlivněného opozicí před nadcházejícími volbami,“ dodal Correa.

Ekvádorský prezident Rafael Correa
Ekvádorský prezident Rafael Correa

„Americká špionážní agentura a pravicové opozice Ekvádoru byly pravděpodobně zapojeny do nedávných celostátních protestů v zemi,“ poznamenal Correa.

Obyvatelé Ekvádoru zahájili ve čtvrtek protestní shromáždění asi v tuctu měst, včetně hlavního města Quito.

Protestující volali po politické změně, stejně jako po reformách na trhu práce a politice územního rozvoje.

To se děje v době, kdy Correa a jeho administrativa má veřejnou podporu díky zvyšování životní úrovně nižších tříd. HDP země vzrostlo na obyvatele z 3572 dolarů v roce 2007 na 6002 dolarů v roce 2013. Correovi se také podařilo snížit míru chudoby a nezaměstnanosti v Ekvádoru, od doby kdy se dostal k moci v roce 2007.

Nicméně, i server Wikileaks odhalil snahy Washingtonu, vměšovat se do vnitřních záležitostí Ekvádoru, stejně jako jejich špionážní agentury byly zapojeny do tajných operací za účelem svrhnutí prezidenta Correa.

Již v roce 1963, USA zorganizovaly v Ekvádoru převrat vojenskou juntou ke svržení levicové vlády Carlose Julio Arosemana Monroye poté, co vyjádřil nesouhlas s americkou vládou.

 

PressTV/ Tomas Daleko 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

2 Komentáře “Prezident: CIA podněcovala chaos v Ekvádoru

  • Je pravda odveká, že ak si niekto uhryzne väčší kus ako vie stráviť zadusí sa. Zdá sa, že svetový vojnový štváč numero uno hryzie kde sa len dá a to ho nakoniec dostihne. Už sa konečne začali ozývať hlasy. Je jedno, že to je tenroraz „iba“ hlas z Ekvádoru. Budú pribúdať ďalšie hlasy odvážnych. Južná Amerika je obrovská sila keby sa konečne dokázali zjednotiť a vygruntovať si ten americký bordel.

  • Spíše se naskýtá otázka typu: Kam se usa nevměšují….arogance až za hrob.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*