Převrat ve Venezuele je „přímo plánován ve Washingtonu“

Převrat ve Venezuele je „přímo plánován ve Washingtonu“

Venezuelský ministr zahraničí obvinil Amerikou podporovanou opozici, že plánovala pokus o převrat ve Washingtonu a uvedl, že vláda bude usilovat o udržení míru.  Ministr zahraničí Jorge Arreaza řekl v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters, že pouze asi 30 vojáků podporuje převrat podněcovaný opozičním lídrem Juanem Guaidoem. Ten také popsal převrat jako „další kapitolu“ amerického úsilí o svrhnutí vlády prezidenta Nikolase Madury.

Zatímco bagatelizoval rozsah povstání, Arreaza uvedl, že nepochází z armády, ale že opoziční vůdci plánovali tuto akci ve Washingtonu.

„Není to pokus o převrat ze strany armády. Je to přímo plánováno ve Washingtonu, v Pentagonu a na ministerstvu zahraničí a ze strany (poradce pro národní bezpečnost) Johna Boltona,“ řekl Arreaza agentuře Reuters.

„Oni řídí tento převrat a dávají rozkazy tomu muži Guaidovi,“ uvedl.

Bolton, dlouholetý hlavní zastánce venezuelské opozice, v úterý veřejně podpořil pokus o převrat a slíbil, že „Spojené státy stojí za lidem Venezuely“ a zároveň odsoudil Madurovo „uzurpování demokracie“.

V rozhovoru pro kanál RT Spanish, Arreaza uvedl, že „916 050 km2“, tedy celá Venezuela, je pod kontrolou Madura, s výjimkou „jednoho malého mostu a dálnice poblíž vojenské letecké základny,“ kde se nachází opozice vedená Guaidoem a skupinou vojáků, kteří ho podporují.

Ministr dodal, že si je vědom, že Guaido je již vyšetřován, ale uvedl, že se nemůže vyjádřit k tomu, jaké kroky soudní moc dále přijme.

 

(Foto: Twitter)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*