Přelom roku

Přelom roku

Rok 2015 pomalu spěje ke svému konci a s tímto okamžikem přichází i čas zamyšlení. Jaký byl ten rok loňský a jak bude vypadat rok 2016?

Každý rok lze hodnotit z mnoha různých pohledů osobních i neosobních. Můžeme psát o politickém dění, ekonomickém vývoji, počasí. Můžeme psát i o náladách ve společnosti.

Pan prezident Zeman ve svém vánočním projevu hovořil o tom, že období „blbé nálady“ skončilo. Usoudil tak na základě statistických dat ekonomiky. Po letech stagnace česká ekonomika poprvé vyrazila k strmému růstu, nezaměstnanost začala konečně klesat.

V panu prezidentovi se projevila profese ekonoma. Člověka, který má často tendenci poměřovat život podle čísel. Když HDP roste, tak vše je Ok. Když HDP klesá pod nulu je zle.

Život je však ve skutečnosti o něčem jiném. Co by se stalo s ekonomikou v okamžiku, kdyby se většina společnosti přeorientovala na duchovní hodnoty? Ekonomická čísla by hovořila o krizi a recesi, protože by logicky klesla spotřeba a konzum.

ohnostroj

V roce 2015 se hodně skloňovalo slovo terorismus. Neprávem. Pomineme-li některé rozvrácené země jako Libye, Sýrie či Irák jde stále o marginální problém. V roce 2015 zemřelo v Evropě mnohonásobně více lidí na následky dopravních nehod, než v důsledku teroristických činů.

Jiné je to již s uprchlickou krizi. Číslo jeden až dva milióny běženců, kteří letos dorazili do Evropy ještě není nijak drasticky velké, může však mít vážné důsledky v budoucnosti. Jde totiž o trend. Migrace obyvatel všeho druhu se totiž s velkou pravděpodobností stane tématem č.1 i budoucích let. V roce 2015 šlo hlavně o migraci podmíněnou válečnými konflikty a ekonomickými poměry rozvojových zemí. Lze očekávat, že brzy se přidá další důvod, klimatické změny.

Závěr roku 2015 poznamenal klimatický summit ve Francii. Představitelé státu se dohodli, že „poručí větru a dešti“ a že zajistí, aby do roku 2050 nestoupla teplota na Zemi o více než 2 stupně celsia. Mezi tím letos enormně silný klimatický jev El Niňo v prosinci opět ukázal, že ne člověk, ale příroda je tu pánem. Jižní Ameriku, části USA a Anglii bičují silné deště a bouře, zatímco ve zbytku Evropy jsme zažili možná nejteplejší vánoce v historii měření.

Rok 2015 se poměrně výrazně zapsal do podvědomí lidí ČR a to i přesto, že se nám zatím zcela vyhnula uprchlická krize a jiné větší problematičtější události. Zapsal se tím, že výrazně vzrostl počet lidí, kteří si při pohledu na světové dění začíná uvědomovat, že celá naše tak opěvovaná euroatlantická křesťanská civilizace jde pomalu do kytek.

To, čeho si dosud nejsme však vědomi je světlo na konci tunelu. Nedokážeme si představit, že svět a společnost může fungovat jinak, na jiných principech. A tak sklouzáváme k vizí budoucí společnosti v podobě totalitního státu, světové války, všudypřítomném chaosu nebo nadvlády muslimů nad Evropou.

Ano. Tyto obavy se jistě mohou zčásti naplnit. Neměli by jsme však zapomínat, že již v dávných dobách byly různými proroky popisovány. Ne však jako konec civilizace, ale naopak jako průvodní znaky, porodní bolesti nové lepší etapy v dějinách lidstva, éry dalšího Zlatého věku.

Příští rok jistě naváže na ten předchozí. Svět se bude dál měnit a tato změna bude zpětně působit na nás, na naší změnu. V této souvislosti přeji všem mnoho štěstí do příštího roku 2016 a děkuji čtenářům mých článků za projevený zájem, třebaže ne všichni s mými názory souhlasí.

 

Petr Bajnar

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*