Předsedkyně Evropské komise přiznává: Evropa koronavirus „podcenila“

Předsedkyně Evropské komise přiznává: Evropa koronavirus „podcenila“

Předsedkyně Evropské komise připustila, že představitelé EU „podcenili“ rozsah vypuknutí koronaviru, zatímco blok uzavřel své vnější hranice pro zahraniční cestovatele.

Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropa je nyní epicentrem koronavirové pandemie a že opatření, která se před několika týdny zdála „drastická“ a „drakonická“, jsou nyní nezbytná k boji proti šíření zabijáckého viru.„Myslím, že všichni, kteří nejsou odborníci, původně koronavirus podcenili. Mezitím se ale také ukázalo, že se jedná o virus, který nás bude dlouho zaměstnávat,“ řekla von der Leyenová německému listu Bild.

„Je to velmi obtížné, ale myslím, že si s tím populace dobře radí,“ dodala.

Evropští vůdci zčista jasna souhlasili s tím, že uzavřou vnější hranici EU a zakážou zahraničním cestujícím po dobu 30 dní vstoupit do bloku. Země schengenského prostoru, mimo EU, Norsko, Island, Švýcarsko a Lichtenštejnsko, byly rovněž požádány, aby dodržovaly zákaz vstupu.

„Zaprvé je důležité, aby do Evropy nepřicházeli další lidé, onemocněli a nadále zatěžovali zdravotní systém. Náš zdravotní systém je již mimořádně vystresován. A platí to i naopak: lidé, kteří cestovali do Evropy a poté znovu odjeli a možná si vzali virus s sebou, je to také hrozba pro celý svět,“ uvedla von der Leyenová.

Mnoho zemí v EU již přistoupilo k omezení cestování v rámci bloku, aby se zabránilo šíření viru. Vedoucí představitelé však souhlasili se zřízením „zrychlených“ pruhů pro přepravu dodávek do nejvíce zasažených oblastí, zatímco se nákladní automobily hromadí podél hranic.

Předsedkyně Evropské komise řekla: „Doufám, že v příštích několika dnech se nám podaří znovu zajistit hladký hraniční provoz, který však celkově výrazně poklesl. Pokud nemusíte cestovat dále nebo cestovat na velké vzdálenosti, měli byste zůstat doma.“

Německo uvedlo, že již začalo odvracet občany ze zemí mimo EU, kteří dorazili ve středu na letiště ve Frankfurtu.

„Dosud jsme měli asi 140 lidí, kterým byl odepřen vstup,“ řekl deníku Deutsche Welle ředitel pro styk s veřejností německé spolkové policie na letišti ve Frankfurtu.

„Nová opatření dnes ovlivňují asi 120 letů na letišti ve Frankfurtu. A máme kolem 9 000 cestujících, které musíme zkontrolovat, “dodal.

Přiznání paní von der Leyenové, že EU „podcenila“ závažnost viru, přichází jen pouhý týden poté, co blok kritizoval prezidenta Donalda Trumpa za zavedení zákazu cestování pro státy schengenského prostoru.

Donald Trump argumentoval, že Evropská unie vzhledem k rostoucí pandemii koronaviru nepřijala nezbytná „preventivní opatření a neomezila cestování z Číny a jiných hotspotů“.

 

(Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Předsedkyně Evropské komise přiznává: Evropa koronavirus „podcenila“

  • EU se ukázala jako zbytečná byrokratická unie. Je čas nadřadit národní legislativu té evropské. Byrokrati by nás rádi ovládali a vybudovali si k tomu paláce. Vyžeňme je z nich a ukažme jim, jak jsou zbyteční.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*