Přední švédský epidemiolog varuje: Nošení roušek je „velmi nebezpečné“

Přední švédský epidemiolog varuje: Nošení roušek je „velmi nebezpečné“

Špičkový švédský odborník na koronavirus varoval, že povzbuzování lidí k nošení obličejových roušek je „velmi nebezpečné“, protože dává falešný pocit bezpečí, ale účinně nezabrání v šíření viru.

„Je velmi nebezpečné věřit, že roušky na obličeji změní hru, pokud jde o COVID-19,“ řekl Anders Tengell, který dohlížel na švédskou reakci na pandemii a přitom odolával jakékoli formě uzamčení nebo povinným rouškám.„Obličejové roušky mohou být doplňkem k jiným věcem, když jsou jiné věci bezpečně na místě,“ dodal Tengell.

„Ale začít s rouškou na obličeji a pak přemýšlet o tom, že můžete zaplnit autobusy nebo nákupní centra – to je určitě chyba,“ naléhal dále.

Tegnell neustále vystupuje proti používání roušek a minulý měsíc prohlásil, že: „S velmi rychle klesajícím počtem ve Švédsku nevidíme žádný smysl nosit roušky na obličeji ve Švédsku, a to ani ve veřejné dopravě.“

„Zjištění, která byla odhalena v závislosti na obličejové roušky, jsou strašně slabá, přestože je nosí tolik lidí na celém světě,“ naléhal Tengell.

„Překvapuje mě, že nemáme více nebo lepší studie, které by ukazovaly, jak efektivní roušky skutečně jsou. Země jako Španělsko a Belgie přiměly své populace roušky nosit, ale počet jejich infekcí stále rostl, “prohlásil epidemiolog.

Švédsko, které nevynucovalo žádný povinný příkaz k uzamčení, zaznamenalo klesající případy nákazy koronavirem i počty úmrtí.

„To, že Švédsko kleslo na tyto úrovně, je velmi nadějné,“ řekl Tegnell a dodal: „Klesají křivky a křivky pro vážně nemocné se začínají blížit nule.“

Jak deník Newsweek uznal začátkem tohoto měsíce, švédská úmrtnost na COVID-19 je nižší než úmrtnost ve Španělsku, Velké Británii a Itálii, které všechny zavedly uzamčení.

Pokles švédského HDP o 8,6 ve druhém čtvrtletí 2020 je také výrazně méně závažný než průměr 12,1 v eurozóně, takže skandinávská země je v „mnohem lepší formě než zbytek Evropy“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*