Pozor hackeři útočí !

Pozor hackeři útočí !

Je tomu již 17 let, co jsem poprvé četl o tom, že americká NSA v rámci programu Echelon sleduje veškerou elektronickou komunikaci ve světě.

V roce 2013 jsem pak zaznamenal zprávu, že stejná organizace sledovala nejen internet, ale deset let i mobily předních evropských politiků včetně Angely Merkelové. Jinými slovy se potvrdilo to, co dříve spadalo spíše pod kolonku tzv. konspiračních teorií. Že „velký bratr“ nás hlídá na každém kroku.

Od onoho okamžiku uplynuly teprve čtyři roky a při pohledu na titulky řady článků v předních mainstreamových médií se zdá, že nic takového vlastně v minulosti ani nebylo. Neinformovaný čtenář může dnes nabýt dojmu, že jediným skutečným mistrem pro počítačové špionáže dneška je Putinovo Rusko.

Prý je v tom tak dobré, že nejen ohrožuje šířenou propagandou stabilitu a zářné zítřky EU, ale dokonce i samotné základy demokracie a suverenity dosud nejmocnější země světa, Spojených států amerických.

Ač představitelé Demokratické a Republikánské strany se v mnohém neshodnou, v názoru na kauzu „kybernetického ovlivnění voleb v USA“ se shodují. Sám Donald Trump je v USA pouze jeden z mála politiků, kteří se na věc dívají realisticky a střízlivě. Ve včerejším vyjádření upozornil mimo jiné na jiný, daleko závažnější kybernetický útok z Číny, o kterém kupodivu v amerických médiích nemluví a kampaň proti Rusku a jeho skutečným, či domnělým podporovatelům nazval honem na čarodějnice.

Od dob existence státu je špionáž stálým prostředkem pro získání informací a ovlivnění politiky cizího státu. I dnes sotva najdeme významnější zemi, která by toto neprováděla. Bylo by podivné, kdyby se Rusko či Čína nesnažila ovlivnit americkou politiku, stejně jako by bylo divné, kdyby se o totéž nesnažila v případě Ruska a Číny USA.

Řada českých a západních politiků naříkají nad tím, že prohrávají informační válku s Ruskem. Mluví o výborně propracované ruské propagandě, přitom se ale vůbec nezamýšlejí nad tím jak hloupě působí politické komentáře na stranu Ruska, které oni sami zasílají do veřejného prostoru.

Jak jinak než hloupou totiž nazvat propagandu, která na jedné straně líčí Rusko jako beznadějně zaostalou rozvojovou zemi neschopnou ekonomické konkurence jakékoli významné mocnosti dneška jakým je Čína, USA, EU a na druhé straně jako zemi jejíž prezident ovládá jako loutky nejen Miloše Zemana, Le Penovou, Donalda Trumpa, ale i řadu dalších významných evropských a světových politiků.

Je sedmý leden a venku panuje tuhý mráz, který dorazil z Ruska až na Balkán a Sicílii. Neposlal nám jej nakonec do Evropy jako tajnou zbraň sám všemocný Vladimír Putin?
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*