Porošenko uznal, že úvěr MMF poskytnutý zemi není pro obyčejné Ukrajince

Porošenko uznal, že úvěr MMF poskytnutý zemi není pro obyčejné Ukrajince

Ukrajinský prezident Petro Porošenko připustil, že nová půjčka od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 17,5 miliard dolarů a její přidružené úsporné opatření nezlepší životy obyčejných Ukrajinců, ale pomůže placení zahraničním věřitelům a financování probíhající občanské války ve východní oblasti země.

„Život se v krátké době nezlepší,“ uvedl Porošenko 10 března v ukrajinské televizi, den před tím, než MMF schválil pro Ukrajinu půjčku. „Pokud někdo chápe reformy jako zlepšení života lidí, tak je na velkém omylu.“

Petro Porošenko
Petro Porošenko

Jedním z důvodů pro očekávání špatných zítřků je to, co Porošenko nazval „tvrdé válečné podmínky.“ Porošenko také oznámil čtyřnásobný nárůst výdajů na obranu, krok, který podle Business New Europe (BNE), bude mít nevyhnutelně dopad na již omezené prostředky na sociální zabezpečení a důchody.

BNE dále uvádí:

Zdá se, že tyto těžké válečné podmínky mají – alespoň prozatím- podporu u obyvatel. Lidé mají údajně strach z pro-ruských rebelů na východní Ukrajině tlačící na Západ po nelítostných bojích z posledních týdnů, obávají se, že by mohli chtít získat větší plochu, pokud se zhroutí únorová dohoda o příměří. „V současné situaci, jsou větší výdaje na obranu dobrá věc,“ řekl 33letý kyjevský podnikatel Vitaliy Zanadvorov.

Reformy požadované MMF zahrnují požadavek na zvýšení cen za plyn, na úroveň, která převládá v Evropské unii a to nárůstem o 280 procent do roku 2017, podle odhadu publikovaného BNE. Valentina Podenková, 77letá důchodkyně to komentovala slovy: „Nevěděla jsem, že se to bude zvyšovat, a hlavně ne, že tak moc. Myslím, že budu muset přestat jíst.“

Tiskové zprávy v posledních několika měsících popisují, že je ekonomika země v troskách. V březnu, Porošenko uvedl: „Asi 25 procent průmyslového potenciálu země se zastavilo, zatímco asi 10 procent bylo fyzicky zničeno.“

BNE dodalo, že inflace oficiálně vzrostla v únoru o 34,5 procenta a půjde ještě výš. Zahraniční věřitelé očekávají letos vrácení úvěrů v hodnotě asi 5,4 miliard dolarů, s tím, že ukrajinská centrální banka měla v držení na začátku března jen 5,6 miliard dolarů. Sami Ukrajinci tudíž z půjčky poskytnuté MMF nic nedostanou.

Důchodce Podenko řekl BNE, že ho drží nad vodou jen finanční pomoc od jeho dětí. „Můj důchod je 1,300 UAH (kolem 60 $), jak mám s tím vyžít s takovou mírou inflace? Poté, co zaplatím své účty a nakoupím potřebné léky, tak mi zbude asi 400 UAH, a jak mám s tím vydržet celý měsíc?“

Centrální banka reagovala na hyperinflaci na začátku března zvýšením úrokových sazeb z 19,5 procenta na 30 procent, což je nákladnější pro dlužníky, kteří potřebují získat finance, k možnosti generovat své příjmy.

Kvůli obecně známé korupce, která na krajině panuje, mnoho Ukrajinců očekává, že hodně peněz od MMF také zmizí v kapsách úředníků.

 

Truthdig/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*