Zatímco v letech 1985 – 1989, kdy se hroutil tehdejší systém nazývaný PS3 (tzv. „přestavba na kapitalismus“) a punkeři se potýkali s represemi, tak v současnosti si mohou klidně pod hlavičkou mainstreamu svoje noty brnkat třeba na (předražených) letních festivalech jako je Trutnov nebo Master of Rock, které státu odvádějí parádní službu v podobě DPH a spotřební daně.

V současnosti jsme se mohli s největší represí setkat například na CZECH TEKKu v roce 2005, kdy se potom novinářům a politikům mnohem lépe odůvodňovala policejní brutalita, když obušky dopadali na údajné nebezpečné anarchisty. Nemusím ani připomínat Technopárty v Holešovicích, kde podle svědků policisté rozdávali rány, kopance, trhali dredy a mlátili holky ve jménu demokracie a svobody, ačkoliv se jednalo o předem ohlášené akce se kterými souhlasili majitelé objektu.

Zásah policistů proti technoparty CzechTek Foto : Dan Materna, MF DNES
Zásah policistů proti technoparty CzechTek Foto : Dan Materna, MF DNES

Uspořádat letní akci v oblasti Vyškovska také připomíná bojovou hru. Například v Moravských Málkovicích, Bohatých Málkovicích a Letošově se letos nepodařilo uspořádat letní párty (samozřejmě daleko od uvedených obcí). A aby toho nebylo málo, tak v Bučovicích zrušili letos letní diskotékové noci zřejmě kvůli hluku – jako by pro město bylo velkým problémem posílit ranní hlídky kvůli toulajícím se a hlučným opilcům.

Tady je vyjádření pořadatelů:

A každý rok je to stejné. Mám ten pocit, ať už se rozhodnete pro jakékoliv koupaliště v českém státě, byť sebevíc od obytné části obce. Můžete mít ochranky kolik chcete, můžete mít areál do rána perfektně uklizený, aniž byste ovlivnili chod koupaliště v následujícím dni, můžete přidat ostrahu na parkoviště, hlídat povolené hlasitostní limity v db, nabídnout dar obci v podobě finanční části ze vstupného (Moravské Málkovice) nebo finanční dar hasičskému sboru (Bohaté Málkovice) atd, prostě můžete mít všechno, ale ne  „techno“ párty. V opačném případě budete muset začít hrát třeba dechovku nebo country a zcela určitě nebudete potřebovat ani ohlášku, na to dejte krk.“

Zatímco dnes se zastupitelé obcí činí ve všemožných zákazech včetně vyhlášek, které jsme v malých obcích a městech neznali ani za komunistů jako například plošný zákaz pití alkoholu, tak pro ně není problémem klidně vyhlásit průmyslovou zónu v obytné zóně nebo spalovnu kilometr od obce. Například drtičku stavebního odpadu a prach ze sutí, cirkulárka místní pily, hospodářská zvířata a hnůj jednoho zastupitele přímo za domy obyvatel. A to vše na poklidném předměstí každý den, nikoliv daleko za městem jednou ročně.

Tímto článkem chci upozornit na to, že všichni jsme si rovni, ale zastupitelé a majitelé továren jsou vůči nám zkrátka rovnější, a to i před zákonem.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://pavelherman.blog.idnes.cz