Polský premiér Morawiecki: Západ kritizuje střední Evropu, protože se obává její rostoucí síly

Polský premiér Morawiecki: Západ kritizuje střední Evropu, protože se obává její rostoucí síly

Pokud jde o demokracii, Střední Evropa je tak ostře kritizována Bruselem a některými evropskými hlavními městy kvůli své rostoucí konkurenceschopnosti, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki během Bledského strategického fóra ve Slovinsku.

„Všem našim kolegům, kteří tvrdí, že bychom měli být potlačeni: Konkurence je dobrá,“ uvedl během fóra, kterého se zúčastnili také představitelé Maďarska, Bulharska, Chorvatska, České republiky, Maďarska, Srbska, Slovenska a Slovinska, jakož i italský předseda vlády Giuseppe Conté a ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievavová.Morawiecki vyzval Evropskou unii, aby plně dodržovala pravidla svobody služeb, které jsou základem integrace EU.

Domnívá se, že zatímco ostatní tři svobody: převod kapitálu, lidské zdroje a dobrá výroba upřednostňují západní země, střední Evropa má ve službách výhodu a není s ní zacházeno stejně.

Předseda vlády uvedl příklad balíčku EU v oblasti mobility a delegovaných pracovníků, který byl pro polský dopravní průmysl velkou ranou.

V minulosti byly země jako Francie obviňovány ze snahy potlačit rostoucí polské odvětví služeb protekcionismem.

Morawiecki připustil, že zatímco střední Evropa má své vlastní samostatné problémy, zůstává solidární se zbytkem EU.

„Nejsme proti nikomu a nejsme proti EU,“ řekl.

Morawiecki se zmínil také o nedávných prezidentských volbách v Polsku a zdůraznil, že prezident Andrzej Duda zvítězil ve svém znovuzvolení navzdory tlaku zahraničních médií a zahraničních mocenských center, které podporovaly polského opozičního kandidáta.

Vysvětlil, že 80 procent polských hlavních médií jsou v rukou opozice a že navzdory kritice těchto médií jsou protesty ve Varšavě, Praze nebo Budapešti „mírové ve srovnání se západní Evropou, kde policie brutálně útočí na demonstranty“.

Polský premiér hovořil také o pandemii a zdůraznil, že EU a suverénní státy Evropy hrály své vlastní zásadní role.

Maďarský premiér Viktor Orbán na stejném fóru varoval, že Evropa má potíže a potřebuje určité reformy, aby zůstala konkurenceschopná se zeměmi jako Čína a Spojené státy.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*