Polsko oznámilo, že bude chtít po Německu reparace 850 miliard dolarů

Polsko oznámilo, že bude chtít po Německu reparace 850 miliard dolarů

Polské úřady odhadly škody způsobené zemi Wehrmachtovými jednotkami během druhé světové války na 850 miliard dolarů a mají v úmyslu získat tuto částku z Německa. Podle deníku Rzeczpospolita, vedoucí oddělení reparací Sejmu Arkadiusz Mularczyk uvedl, že komise bude v letošním roce informovat vládu o výši úhrad, které Polsko bude požadovat od Německa.

Podle Mularczyka je 850 miliard dolarů rozumnou částkou, které kompenzuje škody způsobené ničením polských měst a vesnic, ekonomické a průmyslové infrastruktury a také „ztraceným demografickým potenciálem“. Zdůraznil také, že získání odškodnění z Německa bude mnohem realizovatelnější než z Ruska. Podle politika „Rusko nedodržuje mezinárodní zákony.“Šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel však již v lednu po jednání se svým protějškem Jackem Czaputowiczem v Berlíně avizoval, že Německo nebude platit Polsku žádné reparace. „Je jasná právní a mezinárodněprávní pozice spolkové vlády, že není žádný důvod mluvit o placení reparací,“ prohlásil Gabriel na společné tiskové konferenci. Různé polské vlády, a to i po pádu komunistického režimu, se podle něj nároku na reparace vzdaly.

Zároveň ale Gabriel podotkl, že nemůže ignorovat debatu, která se v Polsku k tématu rozvinula. I kdyby opakovaně vysvětloval právní rovinu, debatu v Polsku to podle něj stejně nezastaví. „Pokud se chceme zkusit vzájemně neignorovat, ale brát se vážně, bylo by jednou z možností, aby se otázkou zabývali vědci,“ míní ministr Gabriel. „Pak by se muselo mluvit o tom, kdo by to měl být,“ poznamenal s tím, že takové úvahy jsou pouze na začátku.

Téma reparací oživil loni v létě předseda Práva a spravedlnosti (PiS) Jaroslaw Kaczyński, podle něhož se obrovské válečné ztráty a škody napáchané nacisty nepodařilo napravit. V průzkumu veřejného mínění z ledna vyjádřila více než polovina Poláků přesvědčení, že se má Polsko reparací domáhat.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*