Polsko je připraveno přijmout migranty z Evropy, ne ze Středního východu

Polsko je připraveno přijmout migranty z Evropy, ne ze Středního východu

Polsko je připraveno přijmout přistěhovalce z Evropy, ale odmítá zavést systém EU na přemístění a přijetí migrantů ze Středního východu a severní Afriky, řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti.         

„Polsko je otevřené pro migraci a minulý rok jsme například vydali 1.267.000 víz pro Ukrajince, polovina těchto víz byla povolení k zaměstnání. Jsme také otevřeni pro migraci nejen z Ukrajiny, ale také z Běloruska a dalších zemí. Nechceme se však podílet na povinném procesu přemísťování migrantů pocházejících ze Středního východu a Afriky. Nechceme implementovat rozhodnutí Evropské unie přijaté v září roku 2015,“ uvedl Waszczykowski.

V roce 2015 přijaly členské státy EU plán solidarity, podle něhož by každá země měla přemístit mezi sebou 160 000 žadatelů o azyl z přeplněných uprchlických táborů v Itálii a Řecku. Polsko, které bylo vedeno politickou stranou Občanská platforma, souhlasilo s přijetím 6 200 uprchlíků, především ze Sýrie. Po parlamentních volbách v témže roce, které se konaly uprostřed vrcholu migrační krize, se k moci dostala polská euroskeptická strana Právo a spravedlnost. Nová vláda se naléhavě odklonila od závazku předchozí vládní strany přijmout žadatele o azyl.

Podle ministra je systém EU pro přemístění migrantů v rozporu s evropskými smlouvami.

„Migrace je politikou země. Proces migrace má být řízen politikou země, záleží na trhu práce a závisí to i na demografii. Pokud země potřebuje migranty kvůli nedostatku pracovních sil a otevírá trh práce. A polská vláda reguluje migrační politiku podle těchto faktorů, mám na mysli demografii a trh práce,“ dodal ministr.

Evropská komise v polovině června podala žalobu proti Polsku, České republice a Maďarsku, přičemž tvrdila, že tyto tři země porušily právní předpisy EU tím, že odmítly přijmout uprchlíky v rámci svého plánu na přemístění z roku 2015.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:  AP Photo/Boris Grdanoski)      
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Polsko je připraveno přijmout migranty z Evropy, ne ze Středního východu

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*