Policejní provokatéři – běžná praxe na pokraji zákona

Policejní provokatéři – běžná praxe na pokraji zákona

Česká skupina anarchistů měla prý v plánu pomocí výbušnin vykolejit vlak. Ve skutečnosti to byl nápad policejního provokatéra, který se snažil skupinu infiltrovat. Bombový útok na WTC v roce 1991? Nápad agenta FBI.

COINTELPRO je jedním z velkých příkladů celého jednolitého oficiálního projektu, kde FBI samotné zakládalo/infiltrovalo protivládní skupinky.

Někdo má problém v tyhle věci věřit, ale jiní už pro to mají i název – řízená opozice.

Zločiny v přestrojení

Ukázkový příklad byl bombový útok na budovy WTC. Neplést s 11. září. K bombovému útoku na Světové obchodní centrum došlo v roce 1991. FBI dodala výbušniny svému „informátorovi“. Tento informátor sám iniciativně volal na FBI a varoval je, že předal ty výbušniny, a že mají zasáhnout, protože bláhově myslel, že se účastní jen výcviku bezpečnostních protokolů resp. tzv. „sting operace“. Ne, plán byl realizován. A FBI se snažila za výbuch hnát k soudu jeho. Naštěstí si telefonáty s FBI nahrával na kazetu, což pak pustil u soudu.

Řízenou opozici lze využít například k řízení toho, co opozice říká. Tomu se říká „řízení škod“ (v angličtině damage reduction). To umožňuje státu na sebe sice útočit částečně i pravdivými výroky, ale zároveň záměrně opomíjet fakta jiná či svůj projev kombinovat se lží.

Osobně mám dojem, že tuto roli často hrají i tzv. odbory. Ať už naše v ČR tak i protiglobalizační odbory, které byly infiltrovány právě těmi lidmi, proti kterým bojovali.

Takže útok na Kliniku nebo vyhrocená situace v Thunovské ulici, ačkoliv nemám bližší informace, může spadat pod podobné akce státu – nikoliv nahodilých akcí jednotlivců nebo skupin. Čistě na základě sledování prokazatelných „státních“ manipulací z minulosti. Jakožto produktu korupce – málokdy jako legálně schválený záměr, protože ten by nebyl slučitelný s demokracií, a byl by i snadno odhalen.

Při čtení novinových článků o anarchistické skupině, která měla mít v plánu vykolejit vlak, mi hned v hlavě naskakoval dojem, že to bude ten samý příběh, který jsme mnohokrát viděli – jde o policejní či jiné státní agenty, kteří v přestrojení chtějí páchat zločin.

Když pak vyplulo na povrch, že člověk s nápadem vykolejit vlak byl skutečně policista, jen vše krásně zacvaklo.

Tenhle scénář je tak častý a i mnohokrát prokázaný jako akce policie (či jiných složek státu), že je to až skoro směšné.

Nebo jak jistý Slovák letěl do Británie (či Irska?) a na letišti mu našli v batohu tvrdé drogy, které mu do zavazadel přiložila slovenská policie? Naštěstí pro něj šlo o kontrolu bezpečnostních protokolů, která se pouze vymkla kontrole, a tak se Británii ze Slovenska ozvala policie, že to byl jejich balíček. Jinak to pro dotyčného mohlo vše dopadnout mnohem hůř než jen zdržením, stresem a oplétačkami.

Celý incident policie označila jako jejich „selhání“. Je dobré se zamyslet, jakou roli podobná „selhání“ policie mohou hrát při vytváření zločinnosti, protože u podobných akcí je tenká hranice mezi tím, kdy policie zločin potírá/vyšetřuje a tím, kdy zločin sama páchá. Stačí když se o tom nikdo nedozví.

Policie páchající trestné činy je rozhodně zajímavý koncept.

Konkrétně v Británii jsou „sting“ operace oficiálně ilegální. Policie tam legálně nemůže někoho zkoušet kompromitovat tím, že by ho přistihli při účasti na trestném činu, který oni sami zinscenovali.

Další pojem je „entrapment“ – nabádání někoho k trestnému činu policií (k něčemu, co by jinak neudělal).

Navíc unikly policií přiznané informace v Británii, že někteří agenti se s členy „protivládních“ hnutí dokonce i provdávají/žení, fungují jako manželé/ky i po řadu let, a mají spolu i děti (jako např. v případě, o kterém píše britský deník The Guardian). Dotyčný netuší, že jde o státního agenta. Policie i přiznala, že oproti nasazení agentů na potírání „vážné kriminality“ jsou tito agenti silně mimo kontrolu.

Zde vzniká úžasný prostor pro zneužití někým z vnějšku. Tito agenti (předstírající aktivisty) pak mohou být pod něčí kontrolou, aniž by si to musel uvědomovat i samotný policejní prezident. Čistě díky byrokracii a komplexitě státních složek. Případná trestná činnost je pak vnímána jako autentická.

Možná bychom se podobným akcím tolik nedivili, pokud by stát podobně vynalézavě potíral mafii, ale my zde hovoříme o často nenásilných skupinkách anarchistů nebo jiných názorových skupin, které mají pouze jiný názor na vládnutí. To jsou pak akce státu k řízení myšlenek – ne potírání zločinu.

Tyto praktiky je podstatné si uvědomit, nastudovat a být imunní vůči generalizacím, které pak mohou vznikat při sledování médií. Vyžaduje to nadhled.

Jak by mohla policie legálně provádět i přímo akty terorismu? Tím že se to ztratí v byrokracii. V absenci dostatečného dohledu. Hybatelem těchto agentů pak může být někdo vně policie. Například někdo z tajných služeb. Ve výsledku nakonec může privátní osoba se správnými kontakty ovlivňovat veřejné dění podobně, jak se jevilo z uniklých e-mailů premiéra Sobotky, které ho nabádaly k manipulaci s veřejností k přijímání uprchlíků.

ČR je dle žebříčků jedna z nejzkorumpovanějších zemí na světě. Nedělal bych si iluze, že se zde oproti jiným zemím světa nic skrytého neděje.

A je možné, že se tu někdo neoficiálně snaží směřovat k potyčkám mezi anarchistickou levicí a vlasteneckou pravicí. Případná zranění a úmrtí na jedné nebo druhé straně jsou schopna zapálit autentické násilí. Pomyslnou „zápalnou lahví“ (v naše případě dokonce bohužel autentickou) umí být tyto policejní „provokace“. Jestli byly dílem korupce nebo ne, už pak zpětně není podstatné. Co bývá nazýváno „radikalizací“, začne pak být velkým dílem prostým „odbojem“. Viz. Obrtelova domobrana.

Spustit občanskou válku může trvat roky. Ale Sýrie, Libye, Egypt, Ukrajina aj. myslím ukazují, že k těmto tzv. „barevným revolucím“ dochází. A proto bylo tolik lidí zděšeno z červených kartiček proti Zemanovi. Zahraniční mocnosti s vlivem v ČR se totiž mohou snažit rozpoutat zde český ekvivalent Majdanu.

Fotografie zakuklených policejní provokatérů (přiznaných zpětně policií):

Pán v obleku (autentický účastník demonstrace) se je snažil přimět, aby sundali masky a odhodili kameny. Jeden už se vrací zpět mezi své. (www.hermes-press.com)
Pán v obleku (autentický účastník demonstrace) se je snažil přimět, aby sundali masky a odhodili kameny. Jeden už se vrací zpět mezi své. (www.hermes-press.com)

Závěrem pár referencí:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sting_operation *)

https://en.wikipedia.org/wiki/Entrapment *)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Agent_provokatér

* Nutno dodat, že tyto termíny nemají český překlad na wikipedii, což indikuje jak moc malé povědomí existuje o těchto subverzivních akcích policie.

 

Jiří Míka

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*