„Počkejte vy bílé svině, až nás tu bude víc, včechny vás podřežeme!“, zní vyhrůžky v uprchlickém táboře v Bělé

„Počkejte vy bílé svině, až nás tu bude víc, včechny vás podřežeme!“, zní vyhrůžky v uprchlickém táboře v Bělé

Zaměstnanci uprchlického tábora v Bělé pod Bezdězem čelí výhrůžkám i chorobám. Na stovky nelegálních uprchlíků je v tomto zařízení jen pár zaměstnanců.

Policie má v Bělé po demonstracích a pokusech o útěk desítky lidí, ale počet civilních zaměstnanců se nezvyšuje. Ba naopak- kvůli výpovědím či nemocem je tu okolo patnácti lidí a ministerstvo vnitra již vydalo inzerát, prostřednictvím kterého hledá sociální pracovníky a další zájemce, kteří by sem přišli s utečenci pracovat.

Věc má ale háček. Lidé, kteří v zařízení pracují, pro deník Právo potvrdili, že se nikdo příliš nestará o jejich vlastní bezpečí.

Uprchlíci v zařízení Bělé Foto: Česká televize
Uprchlíci v zařízení v Bělé Foto: Česká televize

Pokud nebereme v úvahu celkem běžné výhrůžky podřezáním či znásilněním, které psychicky odolní lidé (jak vyžadují inzeráty) nemusí brát vážně, ale příjemné rozhodně nejsou, reálně tu hrozí nejrůznější choroby.

„Vojáci, kteří chodili na mise do Afghánistánu, měli řadu různých očkování, když se vrátili, absolvovali různá vyšetření, léčbu. Sem přicházejí utečenci ze stejné země a z mnoha dalších, u některých se prokázaly různé choroby od plícních chlamydií po HIV, ale nikdo se tu o ně nezajímá,“ potvrdil Právu důvěryhodný zdroj.

Mladoboleslavská nemocnice oficiálně potvrdila, že vysídlenci sem jezdí na RTG plic a vyšetření krve, podrobnosti o jejich stavu ale nemůže oznamovat. Podle neoficiálních informací se mezi uprchlíky objevilo podezření na tuberkulózu. Infekční choroby nejsou v mladoboleslavské nemocnici léčeny, protože zde není infekční oddělení. Pacienti jsou proto převážení například do Prahy.

Podezření na TBC

Namísto toho, aby se s přívalem migrantů počet pracovníků tábora zvyšoval, někteří raději odcházejí, protože nechtějí riskovat vlastní zdraví. O tom, že by se s vysídlenci pracovalo v rukavicích nebo rouškách, nemůže být ani řeč. Někteří jsou rádi, že mají očkování alespoň proti žloutence. Mnozí ani to.

Český rezort žádá od uchazečů o místo sociálního pracovníka minimálně vyšší odborné vzdělání, cizí jazyky a psychickou odolnost při práci v multikulturním prostředí. O tom, že by měli mít za zády policii či ochranku, aby tváří v tvář nebyli vystaveni desítkám frustrovaných a často agresivních utečenců, není v inzerátu ani zmínka.

Správa uprchlických zařízení nabízí hrubý plat 18 tisíc. Hledají i pedagogické pracovníky nebo další lidi do provozu, kteří by se starali o ubytování. V uprchlickém táboře je evidentně podstav pracovníků a nadstav uprchlíků, upozornily Novinky.cz.

Těžko poznat, kdy lžou

Vyjít s uprchlíky přitom není práce pro každého. „Je tam celkem běžné, že nadávají, pokoušejí se skákat z oken, vyhrožují zdravotníkům a komukoliv v uniformě, že jej podřežou. Hlavně Afghánci, kteří jsou většinou nevzdělaní a mají jen představu o tom, že se o ně v Německu všichni zdarma postarají. Vyhrožují: Počkejte, vy bílé svině, až nás tu bude víc, všechny vás podřežeme!,“ popisoval své zkušenosti zdroj Práva, který z obavy ze ztráty zaměstnání nechtěl zveřejnit své jméno.

V táboře je teď okolo 450 lidí. Drtivá většina jsou mladí muži. „Lžou o svém věku, je jim 30 a oni tvrdí, že mají 17 let. Vymýšlejí si příběhy, těžko rozeznat, kdy lžou a kdy říkají pravdu. Většina ze Sýrie, další z Afghánistánu, Iráku, někteří z afrických zemí. Jen málokdy se objeví případ, že se jedná o skutečné lidi, kteří utíkají před válkou. Byla tady jedna rodina, které rozbombardovali dům, kde zahynulo dítě a žena, zbytek rodiny utekl. Takových je ale minimum, převážná většina jsou ekonomičtí utečenci, které zlákala vidina štědrých dávek v Německu,“ dodal zdroj.

 

Zvyšování kapacity

České ministerstvo vnitra má teď plné ruce práce s tím, aby pro polapené nelegální migranty sehnalo další ubytovací kapacity, a horko těžko se mu daří zabezpečit patřičné množství personálu. V táboře Bělá byla již zvýšena kapacita na 470 míst. Přitom předtím tam nebyly ani tři stovky uprchlíků. Navíc se počítá s dalším navyšováním kapacity, protože utečence jednoduše není kam dát.

Z tábora v Bělé byli převezené rodiny s dětmi a zůstaly tam zejména mladí muži. „Předtím se po nástupu dávaly izolace, teď už o izolaci nemůže být řeč. Přespávají v tělocvičně, stavěly se buňky,“ přiblížil zdroj Práva. V těchto dnech by se v areálu měly stavět další stany. Ani tuto informaci rezort vnitra nepotvrdil. „Nejdříve musíme se vším seznámit místí úřady, až poté další veřejnost,“ vysvětlovala mluvčí ministerstva Hana Malá bez dalších podrobností.

 

HlavnéSprávy/ svobodnenoviny.eu  

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “„Počkejte vy bílé svině, až nás tu bude víc, včechny vás podřežeme!“, zní vyhrůžky v uprchlickém táboře v Bělé

  • To by vlada musela začít jednat hned ale oni na tohle nejsou zvykli mají na všechno čas vždyť to vi každý. Každopádně pryč s tou hnusnou špínou klidně zavřít hranice pročne. Ale jakmile se začnu v čr bát tak emigruji taky a to bez rozmyslu už tak to tady stoji za hovno!!!!

  • · Edit

    typické, plnou hubu o tom jak musíme chrnit a pomáhat , ale lidi jako poslanec Bublan
    a jemu podobní ve sněmovně a ve vládě vždycky zůstanou jen u těch keců … o nic se nestarají, jen aby vypadali dobře….
    a pokud někdo ječí, že je to všechno rasizmus, radil bych mu sklapnout … tohle je jen a jen o zdravém rozumu

  • „…ministerstvo vnitra již vydalo inzerát, prostřednictvím kterého hledá sociální pracovníky a další zájemce..“ Zbrojní průkaz výhodou.

  • „…. ministerstvo vnitra již vydalo inzerát, prostřednictvím kterého hledá sociální pracovníky a další zájemce, kteří by sem přišli s utečenci pracovat…“ Výzva pro všechny jednotlivce a spolky, co chtějí v ČR imigranty.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*