Po letech spekulací, šéf IDF přiznává, že Izrael dodával zbraně syrským rebelům

Po letech spekulací, šéf IDF přiznává, že Izrael dodával zbraně syrským rebelům

Odstupující šéf Izraelských ozbrojených sil prozradil špatně střežené tajemství izraelské armády, že dodávala syrským rebelům bojujícím proti vládě Bašára Asada zbraně „pro sebeobranu“.  

Gadi Eisenkot, který byl tři roky velitelem izraelských ozbrojených sil řekl v rozhovoru s deníkem Sunday Times, že Izrael byl přímo zapojen do syrského konfliktu na straně syrských rebelů, což se Tel Aviv dlouhou dobu zdráhal uznat.Generál, který odchází z vojenské služby, uvedl, že Izrael dodával rebelům na hranici lehké zbraně pro účely „sebeobrany“.

Zatímco přímé vztahy mezi syrskými rebely a izraelskými veliteli byly poprvé oficiálně potvrzeny, zvěsti o blízkých vojenských vazbách mezi ozbrojenými militanty a izraelskou vládou cirkulovaly léta.

Časopis Foreign Policy v září informoval, že Izrael dodával zbraně a finance nejméně 12 rebelských skupinám, které se zdržovaly v jižní Sýrii. Dohoda údajně zahrnovala i izraelské úředníky, kteří také vypláceli měsíčně peníze povstalcům, kromě prostředků, které jejich vůdci získali za nákupy zbraní na černém trhu.

Na oplátku se od povstalců očekávalo odstrašení Hizballáhu a spojenců Íránu na Izraelem okupovaných Golanských výšinách.

Tento režim byl údajně platný v rámci Operace Good Neighbor, která byla oficiálně zahájena v červnu roku 2016 a byla uzavřena až v loňském listopadu. V rámci tohoto závazku Izrael otevřeně pomáhal povstalcům, ale tvrdil, že je jeho pomoc přísně humanitární. Izrael ošetřovat zraněné rebely a jejich rodiny ve svých nemocnicích, kterým také poskytl 1 524 tun potravin, 250 tun oblečení, 947 520 litrů paliva a také obrovské množství zdravotnických potřeb.

Až donedávna však Izrael rozhodně odmítal jakékoli zapojení. Zpráva deníku Jerusalem Post vydaná v září potvrzující že izraelská armáda poskytovala zbraně syrským povstalcům byla okamžitě z webových stránek stažena.

V listopadu generální Gershon Hacohen, bývalý velitel IDF, odhalil, že bývalý ministr obrany Moshe Ya’alon se osobně setkal se skupinou syrských rebelů, aniž by upřesnil časové období. Ya’alon byl izraelským šéfem obrany od roku 2013 do května 2016.

Zdá se, že izraelská armáda konečně začala odhalovat rozsah jejího zapojení do syrského konfliktu, který byl předtím zahalen tajemstvím. V rozhovoru s deníkem New York Times, Eisenkot uznal, že Izrael vedl rozsáhlou bombardovací kampaň zaměřenou na snižování íránského vlivu v tomto regionu. Jen v roce 2018 Izrael shodil v Sýrii 2 000 bomb na údajné cíle spojené s Íránem.

 

(Izraelské letectvo Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*