Pegasus 2.0: Jsou Pandora Papers hybridní válečnou operací?

Pegasus 2.0: Jsou Pandora Papers hybridní válečnou operací?

Právě když se zdálo, že příběh špionážního softwaru Pegasus, který vypukl letos v červenci, odezněl, nastává další svého druhu načasovaný tak, aby se dokonale shodoval s parlamentními volbami v zemi vedené protimigračním, konzervativně myslícím premiérem.

Navzdory slibným signálům, že novináři po celém světě dělají to, co dělat mají, tedy odhalují korupční jednání politiků a světových lídrů, nese celé úsilí známky informační hybridní války řízené mezinárodním konsorciem levicových novinářů a financované jedním známým americkým miliardářem a oligarchou.

Tentokrát se skandál jmenuje „Pandora Papers“ a předpokládá se, že odhalil celosvětový skandál s vyhýbáním se daňovým povinnostem, do něhož jsou zapojeny stovky politiků a známých podnikatelů. Charakteristiky pandorského skandálu nejsou nepodobné předchozímu příběhu Pegasus, v němž měl být v telefonech novinářů a aktivistů nevládních organizací, mimochodem téměř všichni z nich působících na levé straně politického spektra, odhalen špionážní software vyrobený v Izraeli.

V Evropě tento příběh vyvrcholil nařčeními a narážkami na vládu premiéra Viktora Orbána, a přestože maďarské bezpečnostní služby kategoricky odmítly, že by tento software na rozdíl od svého německého protějšku používaly ke sledování, a nebyly předloženy žádné důkazy, které by dokazovaly opak, protože špionážní software byl údajně odhalen v telefonu maďarského opozičního novináře, světová média okamžitě polepila své přední stránky fotografiemi Viktora Orbána a spojila sledování s jeho jménem.Tato otázka se znovu vynořila v pondělí během tiskové konference Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) po jejich dvoudenní návštěvě Maďarska, kde si krajně levicová maďarská opoziční poslankyně Anna Donáthová opět stěžovala, že od zástupců maďarské vlády nedostala žádné odpovědi ohledně aféry Pegasus.

Nyní Pandora Papers tvrdí, že současní i bývalí světoví lídři ukrývají své bohatství v daňových rájích v zahraničí a investují do luxusního majetku, aby se vyhnuli placení daní ve svých domovských zemích. Mezi obviněnými jsou jordánský král Abdalláh II., ázerbájdžánský vůdce Ilham Alijev, někteří „důvěrníci“ prezidenta Vladimira Putina, bývalý britský premiér Tony Blair a bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Z aktuálně sloužících evropských hlav států byl zmiňován ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij jako účastník projektu vyhýbání se daňovým povinnostem, ale podstatnější je, že český premiér Andrej Babiš byl uveden jako ten, kdo v roce 2009 investoval do majetku v zahraničí prostřednictvím některých zahraničních účtů.

Proč tedy mezinárodní konsorcium levicových novinářů sponzorované nadací Open Society Foundations (OSF) zveřejnilo týden před českými parlamentními volbami článek, v němž v průzkumech vede protimigrační konzervativně uvažující politik, by se člověk mohl ptát. Vyšetřování praktik vyhýbání se daňovým povinnostem koordinovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) se sídlem ve Washingtonu, které štědře sponzoruje nadace Open Society Foundations a které v Česku publikuje na zpravodajském portálu investigace.cz, který uvádí Nadaci Open Society Foundation mezi své hlavní dárce. V Maďarsku se článek o Pandora Papers objevil na zpravodajském portálu Telex, který byl hlavní platformou pro původní článek o Pegasu, opět sponzorovaný Sorosovou nadací Open Society Foundation.

Příběh o Pandora Papers se ukázal jako povětšinou prázdný, pokud jde o domácí publikum zaměřené proti Orbánovi; na seznamu mohli najít jen pár podnikatelů, kteří jsou údajně uzavřeni jiným podnikatelům, kteří jsou zase údajně blízcí maďarskému premiérovi.

Aby zachovalo zdání objektivity, podrazilo mediální konsorcium ICIJ několik levicových politiků ve výslužbě, jako jsou Blair nebo Strauss-Kahn, ale oba už jsou poškozeným zbožím, pokud jde o současnou progresivní globální elitu. Blair díky svému angažmá ve válce v Iráku a nedávné kritice islámu a bývalý socialistický vůdce Strauss-Kahn se svými obviněními z korupce a sexuálních deliktů. Zapojení jejich jmen do vyšetřování nepoškodí agendu nadace Open Society Foundation a na první pohled dodá vyšetřování na důvěryhodnosti.

Český zpravodajský portál investigace.cz odmítl, že by zveřejnění obvinění proti Andreji Babisovi mělo něco společného s nadcházejícími volbami a že by se všech 600 zúčastněných novinářů muselo dohodnout na datu vydání. Přesto je zřejmé, že hlavním cílem úniků informací, jinými slovy, tím, kdo může v důsledku těchto obvinění nejvíce ztratit, je Andrej Babiš.

Není prostě věrohodné, že jen několik dní před českými volbami by mezinárodní mediální konsorcium, které drží pohromadě Sorosovy peníze a politickou vizi amerického oligarchy, nevědělo o tom, že taková odhalení by měla přímý dopad na volební výsledky v Česku.

Není náhoda ani to, že noviny, kterých se Pandora týká, otiskly své články s Babišovou fotografií zvýrazněnou na titulních stránkách. Dánský deník Jyllands Posten dokonce zveřejnil článek s vyobrazením Babiše a Orbána stojících bok po boku, aby obecně spojil konzervativní politiku s obviněními z korupce a vyhýbání se daňovým povinnostem, přestože Orbán s tímto příběhem nemá nic společného.

Tyto taktiky hybridní informační války jsou používány stále častěji, obvykle v menším měřítku, ale občas, jako v případě Pegasus a Pandory, se ukáže plný rozsah sítě. Koordinace více než 600 novinářů a největších a nejvlivnějších mediálních sítí, které jsou všechny napojeny na jedno konsorcium sponzorované OSF, by mohla znamenat mocnou zbraň proti globální korupci a kriminalitě, ale stejně snadno se může změnit ve zbraň, která může silně pokřivit demokratický proces v zemích, které nejsou v souladu s politickými cíli těch, kdo tyto životně důležité zdroje informací ovládají.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

3 Komentáře “Pegasus 2.0: Jsou Pandora Papers hybridní válečnou operací?

  • Maláčová v PSP tvrdila, že ČSSD již dávno navrhovala „Zmrazení politiků“. Pak se sice opravila na zmrazení platů politiků. Ale původní výrok je blíže k tomu, kam ta partaj směřuje. Pomaláčuje co se dá a skončí na smetišti dějin.
    Zmrazení politiků se mi sice líbí, protože většina by potřebovala pořádně zchladit, ale je to nereálné.

  • Že blbnou v zahraničí, to je jisté. Naši politici na to naskakují. Policie se zesměšňuje tím, že se hodlá zabývat potenciálním trestným činem, který by byl promlčen. Jde jen o to, před volbami udělat kalnou vodu. K ničemu jinému to nepovede.
    Pokud se tím chce PČR zabývat, měla by se zabývat obdobnými kauzami ostatních stran.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*