Pašeráci lidí používají Facebook k propagaci falešných „výletních plaveb“ do Evropy

Pašeráci lidí používají Facebook k propagaci falešných „výletních plaveb“ do Evropy

Pašeráci lidí v Turecku údajně inzerují své služby pod rouškou falešných „plaveb“ na platformě sociální sítě Facebook, kde nabízejí migrantům cestu do Itálie za 5 500 EUR.

Cesty jsou inzerovány jako tří až čtyřdenní výlet na palubě jachty z Turecka na sicilské pobřeží na facebookové stránce označené „Cesta do Evropy“, kdy dospělí platí celou cenu, poloviční cenu platí děti od čtyř do deseti let a děti do tří let mají výlet zdarma.Podle zprávy italských novin Il Giornale nabízejí pašeráci také cestu ze Srbska do Rakouska, inzerovanou za 4 000 EUR jako „kempovací výlet“. Další výlet po moři je nabízen migrantům na řecký ostrov Rhodos za podstatně levnější cenu 2 100 EUR.

Noviny rovněž tvrdí, že pašeráci nabízejí padělané pasy a víza migrantům do všech zemí, kde chtějí cestovat, které stojí 9 000 EUR za evropská víza a 11 000 EUR za víza do Spojeného království. Pašeráci také nabízejí falešné řidičské průkazy a další průkazy totožnosti za 500 až 800 EUR.

V posledních letech pašeráci také nabízejí migrantům, kteří si to mohou dovolit, balíčky „all- inclusive“.

V roce 2019 vyšetřovatelé popsali pašerácký trend „první třídy“, který stojí až 10 000 eur na osobu. V roce 2017 muž z Kamerunu žijící v Maroku tvrdil, že pašeráci nabízejí podobné balíčky migrantům, kteří se chtějí dostat do Španělska.

„Přemýšlejte o tom, s několika stovkami uprchlíků můžete vydělat více než milion EUR za jeden den,“ řekl muž.

Facebook byl již v minulosti používán pašeráky lidí jako způsob propagace svých služeb, z nichž mnohé byly pašeráky označovány jako „cestovní kanceláře“.

Činnost pašeráků na Facebooku a jejich šifrované zasílání zpráv prostřednictvím služby Whatsapp zaznamenala a kritizovala Mezinárodní organizace OSN pro migraci, která vyzvala tento gigant, aby v roce 2018 učinil více v boji proti této záležitosti.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*