Pašeráci dláždí cestu migrantům z Afriky do Evropy

Pašeráci dláždí cestu migrantům z Afriky do Evropy

Migranti přelézají ploty s ostnatými dráty a přeplouvají moře v nafukovacích člunech nebo na vodních skútrech – v letošním roce přišlo do Španělska více než 36 000 přistěhovalců, kteří hledali v Evropě lepší život. Téměř všichni se přitom spoléhali na pašeráky, kteří jim v tom pomáhají.Ousman Umar, který podnikl pětiletou cestu z Ghany do Španělska, řekl, že je „nemožné“ cestovat tisíce kilometrů ze subsaharské Afriky pouštěmi a jinými nehostinnými oblastmi bez pomoci gangů.

„Neexistuje téměř žádná šance, dostat se do Evropy nelegálně,“ aniž by člověk zaplatil obchodníkům s lidmi, řekl agentuře AFP Robert Crepinko, jenž je šéf jednotky pro pašování lidí Europolu.

Devadesáti procentům migrantů, kteří přijdou do Evropy, pomáhají obchodníci s lidmi, dodal s odkazem na studii z roku 2015.

Španělsko se stalo hlavním vstupním místem pro přistěhovalce, kteří přišli letos do Evropy, po Itálii a Řecku.

„Cesta může trvat jeden rok, dva roky, v závislosti na síti a finančních prostředcích, které máte, protože sítě pro obchodování s lidmi vás vezmou jen tehdy, pokud můžete zaplatit,“ řekl Jose Nieto Barroso z policejní jednotky pro pašeráky lidí agentuře AFP.

Migranti se shromažďují v Maroku, protože „je to nejlepší místo, kde počkat na správný okamžik k překročení“ do Španělska, řekl Nieto Barroso.

Převážná většina platí za místo na nafukovacím člunu nebo se účastní masové razie na silně opevněné hraniční ploty, které obklopují Ceutu a Melillu, dva malá španělská území v severní Africe, které sdílejí společnou hranici EU s Afrikou.

Migranti platí až 5 000 euro 

Obchodníci s lidmi účtují 18 euro za pokus zdolat hraniční ploty, 200 – 700 euro za připojení k lodi, která překračuje úzký průliv Gibraltaru, oddělující Španělsko od Maroka pouhých 15 kilometrů v jeho nejužším místě, nebo až 5 000 euro za převoz na vodním skútru, podle španělské policie.

Europol odhaduje, že migranti zaplatí v průměru 3 000 až 5 000 eur za kompletní cestu do Evropy.

Jakmile jsou ve Španělsku, mnozí se chtějí přemístit do bohatších severoevropských zemí, jako je Británie, Francie a Německo, kde věří, že budou mít lepší příležitosti, nebo proto, že tam již mají svou rodinu.

Opět platí, že obchodníci s lidmi v tom hrají klíčovou roli.

Pašeráci slibují migrantům, že budou zachráněni na moři pobřežní hlídkou a poté budou přijati do migračních středisek, kde „do tří nebo čtyř dnů se dostaví členové jejich sítě a dostanou je ven,“ uvedl Nieto Barroso.

Gang poté migranty vezme do jiné země nebo v nejhorších případech je předá jiným gangům, které je využívají.      

Ženy jsou někdy nuceny k prostituci, zatímco muži jsou využívání pro otrocké práce v zemědělství nebo žebrají na ulicích.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*