Parlament EU říká, že přijetí Afghánců je otázkou „morální odpovědnosti“

Parlament EU říká, že přijetí Afghánců je otázkou „morální odpovědnosti“

Zatímco několik členských států Evropské unie již uzavřelo nebo právě uzavírá své hranice pro nelegální migranty, Evropský parlament přijal usnesení, podle něhož je přijímání migrantů z Afghánistánu „morální odpovědností“.

Evropský parlament přijal velkou většinou (536 hlasů pro, 96 proti a 50 se zdrželo) usnesení o Afghánistánu s tímto prohlášením:

„Afghánci mají základní právo žádat o azyl v jiných zemích, takže koordinované evakuační operace musí pokračovat co nejdříve. Podle EP musí být deportace do Afghánistánu pozastaveny.“Podle rezoluce tohoto orgánu se očekává, že většina afghánských žadatelů o azyl bude hledat mezinárodní ochranu v sousedních zemích, takže EU musí poskytnout podporu i zemím sousedícím s Afghánistánem. Finanční, logistická a kapacitní pomoc členů orgánu dotčeným státům však nemůže být alternativou k jednostranné uprchlické politice Unie.

Evropský parlament proto naléhá na členské státy, aby rychle přijaly pakt o migraci, který před rokem vyhlásila Evropská komise a který by mohl do Evropy přivést další miliony migrantů. Pakt o migraci ještě nezískal dostatečnou podporu v příslušné Radě ministrů, protože jej několik členských států včetně Maďarska považuje za zákulisní metodu pro zavedení povinných kvót pro příjem migrantů.

Pokud jde o migrační rozměr krize, v dokumentu Evropského parlamentu se rovněž uvádí, že „Evropská komise a členské státy musí prosazovat humánní azylovou politiku: EU má morální povinnost začlenit a integrovat se; je třeba uvítat (dobrovolné) relokační fórum mezinárodního společenství, které se má konat v září; členské státy by také měly s ohledem na nedávné události znovu posoudit projednávané, nedávno zpracované a zamítnuté žádosti.“

Z maďarských poslanců Evropského parlamentu hlasovali proti rozhodnutí poslanci vládnoucí konzervativní strany Fidesz, zatímco zástupci sdružení Momentum a MSZP se zdrželi hlasování opozice. Politici DK se hlasování nezúčastnili.

Předsedkyně poslaneckého klubu strany Fidesz Kinga Gálová před hlasováním sdělila deníku Magyar Nemzet, že europarlament připravuje přijetí dokumentu podporujícího migraci.

„Stejně jako v roce 2015 jsou hlasy pro migraci v Evropském parlamentu i nadále významné. Zdá se také, že sílí,“ řekla a dodala, že „nejhorším scénářem je, kdyby Evropa nyní nezodpovědně posílala pozvánky milionům a chtěla je distribuovat“.

Ve středu také Ursula von der Leyenová ve svém obvyklém projevu o stavu Evropské unie prohlásila, že Evropa by měla Afgháncům otevřít dveře.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Parlament EU říká, že přijetí Afghánců je otázkou „morální odpovědnosti“

  • Parlament EU je smetiště nepohodlných politiků. Pokud někomu politik překáží, je navržen do toho nesmyslu a tam prostě odložen. Podle toho pak politika EU vypadá.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*