Papež odmítá přijmout rezignaci francouzského kardinála odsouzeného za ukrývání sexuální zneužívání

Papež odmítá přijmout rezignaci francouzského kardinála odsouzeného za ukrývání sexuální zneužívání

Navzdory slibům ukončit sexuální skandály, které desítky let sužují církev, papež František odmítl přijmout rezignaci francouzského kardinála Philippa Barbarina, jenž byl odsouzen za utajování sexuálního zneužívání knězem ve své diecézi.          Kardinál Barbarin nabídl, že odstoupí na soukromém setkání s papežem, necelé dva týdny poté, co se stal nejvyšším představitelem církve, který bude souzen za ukrývání sexuálního zneužívání. Barbarin popřel jakékoli provinění a apeloval proti šestiměsíčnímu podmíněnému trestu, který dostal v překvapivém rozhodnutí soudu v Lyonu.

Zatímco papež František odmítl jeho nabídku rezignace, navrhl, aby se Barbarin „na chvíli držel stranou“ a kardinál pověřil jeho každodenními povinnostmi generálního vikáře otce Yvese Baumgartena. Několik obětí zneužívání již vyjádřilo zklamání nad papežovým rozhodnutím.

„Ukazuje to, že máme pravdu a že je tento problém podstatné dogma,“ řekl François Devaux, předseda La Parole Liberée, advokační skupiny pro oběti sexuálního zneužívání kněží.

Francouzský soud rozhodl, že Barbarin byl povinen nahlásil reverenda Bernarda Preynata francouzským úřadům poté, co se v roce 2014 dozvěděl, že Preynat v sedmdesátých a osmdesátých letech zneužíval skauty. Preynat, který se přiznal ke zneužívání chlapců, bude v roce 2020 souzen na sexuální násilí.

Papež František vyzval k „všestranné bitvě“ proti sexuálnímu zneužívání duchovních během zvláštního summitu, kterého se účastnilo 200 biskupů, kardinálů a dalších představitelů církve spolu s oběťmi zneužívání. Konkláve nepředložila žádný druh „bojového plánu“ ve formě nových pravidel ani žádné doporučení, jak řešit případy zneužívání, přestože papež uznal, že oběti chtějí konkrétní a účinná opatření proti této bezbožné epidemii.

 

(papež František Foto: Jorge Mario Bergoglio News va)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*