Papež František vyzývá ke stržení „zdí lhostejnosti“ vůči migrantům

Papež František vyzývá ke stržení „zdí lhostejnosti“ vůči migrantům

Papež František vyzval lidi, aby se stali „vstřícnějšími“ při vítání migrantů, kteří se snaží přeplout Středozemní moře z Afriky do Evropy.

Po svém týdenním projevu na náměstí svatého Petra, papež poznamenal k ceremoniálu, který se konal v sicilské Augustě, aby přivítal příjezd zbytků lodi z masivního ztroskotání z 18. dubna 2015, které si vyžádalo životy asi 700 afrických migrantů.

„Kéž tento symbol tolika tragédií ve Středozemním moři bude nadále hýbat svědomím všech a podporovat růst vstřícnějšího lidstva, které strhne hradbu lhostejnosti,“ řekl papež davům.„Zamysleme se: Středozemní moře se stalo největším evropským hřbitovem,“ řekl.

Ztroskotání lodi z roku 2015 přežilo jen 28 lidí, jejichž kapitánem byl Mohammed Ali Malek, člen sítě libyjských pašeráků lidí, který dostal trest vězení na 18 let za několikanásobné obvinění ze zabití.

Sedmadvacetiletý Tunisan Malek jako kapitán lodi údajně způsobil katastrofální srážku s portugalskou lodí, která mu přispěchala na pomoc, což vedlo ke ztroskotání.

BBC poznamenala, že Malek postupoval podle „pravidelného postupu pro čluny s migranty, které se vydávají na dlouhou plavbu“, tedy že vyslal tísňové volání italské pobřežní stráži do Říma a požádal o záchranu, jakmile se plavidlo ocitne v mezinárodních vodách.

Ochota Italů poskytovat migrantům zdarma kyvadlovou dopravu byla v těchto letech pro mnohé pobídkou, aby se vydali na nebezpečnou cestu, která způsobila smrt tisíců lidí.

Agentura pro ochranu hranic Evropské unie (EU) Frontex zveřejnila v roce 2017 zprávu, v níž se uvádí, že nevládní organizace se podílely na obchodování s lidmi tím, že nabízely taxislužbu ze severní Afriky do Itálie.

Nevládní organizace zapojené do záchranných námořních operací „pomáhají zločincům dosáhnout jejich cílů s minimálními náklady, posilují svůj obchodní model zvyšováním šancí na úspěch“, stálo ve zprávě.

Italský prokurátor Carmelo Zuccaro tehdy prohlásil, že ať už dotyčné organizace působí z filantropických pohnutek či nikoliv, „napomáhání ilegální imigraci je trestným činem bez ohledu na záměr“.

Počet úmrtí migrantů ve Středozemním moři začal klesat až v roce 2018 po zvolení středopravé vlády s přísnější přistěhovaleckou politikou.

Podle tehdejší zprávy italského deníku La Verità „Salviniho metoda funguje“ s odkazem na hraniční kontroly ministra vnitra Mattea Salviniho, který trval na tom, že otevřené přístavy živí obchodování s lidmi a podněcují migranty k nebezpečným plavbám po moři.

Za bývalé vlády Mattea Renziho žádné řešení neexistovalo, poznamenal deník, protože se snažil předat odpovědnost Evropské unii a lomil rukama, když EU pro vyřešení problému neudělala vůbec nic.

„Důkazem je, že po letech zbytečného tlachání se odchody a přílety zmenšily, ba téměř ustaly,“ prohlásily noviny. „A s klesajícími odlety a přílety ubylo i mrtvých. Ano, statistiky říkají, že navzdory poplašným zprávám nevládních organizací, jak se snižuje počet uprchlíků, kteří se nalodí na plavidlo, došlo i ke snížení počtu úmrtí.“

Před nástupem do úřadu pan Salvini opakovaně obvinil plavidla nevládních organizací z poskytování nelegální kyvadlové dopravy pro africké migranty do Itálie a nejednou odsoudil nevládní organizace za to, že v rámci svého úsilí o stimulaci migrace do Evropy přijímají financování od miliardáře George Sorose.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*