Papež František varuje před globálním ekonomickým kolapsem

Papež František varuje před globálním ekonomickým kolapsem

Globální ekonomický systém se ke blíží kolapsu, podle papeže Františka. Ekonomika postavena na uctívání peněz a na válkách, zjizvených nerovnostech a nezaměstnanosti mládeže, nemůže přežít, konstatoval 77-letý římský katolický vůdce v nově publikovaném interview.

My udržujeme po celé generace systém, který není dobrý“ řekl papež vatikánskému reportérovi, Henrique Cymermanovi. (celý rozhovor v angličtině)

Papež také uvedl, že je obzvláště znepokojen nezaměstnanosti mladých lidí, která dle mezinárodní organizace práce (Labor Organization) dosáhla 13,1 procenta v loňském roce.

Foto : people.com
Foto : people.com

Míra nezaměstnanosti je pro mne velmi znepokojující, v některých zemích dosahuje míra nezaměstnanosti více než 50 procent,“ řekl. „Někdo mi říkal, že 75 milionů mladých Evropanů ve věku do 25 let jsou nezaměstnaní. To je zvěrstvo.“

Papež František odsoudil vliv válek a armády zejména na globální ekonomiku :

My ničíme celé generace, abychom udrželi ekonomický systém, který aby přežil, musí vést války a je tomu tak odjakživa,“ dodal.

A vzhledem k tomu, že se nám nedaří rozpoutat třetí světovou válku, tak válčíme regionálně,“ dodal. „ Prodáváme a vyrábíme zbraně a podporujeme tím modlářskou ekonomiku – ekonomiku, která obětuje své muže a krmí tím ideály peněz.“

Papež František získává pověst pro ostré komentáře vůči globální ekonomice.


Papež také připomíná čtvrteční zápas mistrovství světa, který bude stát hostitelský národ Brazílie nejméně 15 miliard dolarů a vyvolává v zemi násilné protesty chudých.

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*