Papež František: Populistická proti-migrační politika šíří „strach a nenávist“ a připomíná nacistickou rétoriku

Papež František: Populistická proti-migrační politika šíří „strach a nenávist“ a připomíná nacistickou rétoriku

Papež František prohlásil, že zásady navržené populistickými politiky k omezení masové migrace slouží pouze k podněcování nenávisti a vyvolávání strachu, přičemž je přirovnal k nacistické rétorice.   

V projevu na shromáždění organizovaném italskou biskupskou konferencí v jižním italském městě Bari, papež nastínil spojení mezi mezinárodní migrací a změnou klimatu.Papež František podtrhnul situaci „všech, kteří prchají před válkou nebo kteří opustili svou domovinu při hledání lidského důstojného života“, přičemž naléhal na evropské národy, aby jim neuzavíraly své hranice.

„Počet těchto bratrů a sester – nucených opustit své blízké a své země a čelit podmínkám extrémní nejistoty – se zvýšil v důsledku šíření konfliktů a stále dramatičtějších environmentálních a klimatických podmínek,“ uvedl.

„Zatímco země zažívající tento tok migrantů a země, do kterých cestují, jsou tím ovlivněny a stejně tak vlády a církve zemí původu migrantů, které se setkávají s odchodem tolika mladých lidí, zažívají ochuzování své vlastní budoucnosti,“ dodal.

V této souvislosti papež pronesl tvrdá slova proti populistickým politikům, jako je italský Matteo Salvini, který charakterizoval masovou migraci do Evropy jako „invazi“.

„Strach vede k pocitu, že se musíme bránit proti tomu, co je demagogicky znázorňováno jako invaze,“ řekl František. „Rétorika střetu civilizací slouží pouze k ospravedlnění násilí a k podpoře nenávisti.“

Papež uvedl, že je „nemyslitelné“ pokusit se řešit problém imigrace postavením zdí.

„Bojím se, když slyším určité projevy některých vůdců o nových formách populismu. Připomíná mi to projevy, které šířily strach a nenávist zpět ve třicátých letech minulého století, “řekl s odkazem na vzestup fašismu a nacionálního socialismu.

Středozemní moře „je mořem prolínajícím se,“ řekl František. „Představa o rasové čistotě nemá budoucnost.“

„Poselství prolínání nám má hodně co říct,“ řekl. „Být součástí středomořského regionu je zdrojem mimořádného potenciálu: nesmíme dovolit, aby duch nacionalismu šířil opačný názor, a to, že by měly být privilegovány ty státy, které jsou méně přístupné a geograficky izolovanější.“

„Jak jsem řekl, je nemyslitelné, že tento proces přijetí a důstojné integrace lze dosáhnout stavbou zdí,“ pokračoval. „Když tak učiníme, odřízneme se od bohatství, které přinesli ostatní, což vždy představuje příležitost pro růst.“

Úsilí bránit mezinárodní migraci „stojí v cestě sjednocení lidské rodiny, která se i přes mnohé výzvy stále vyvíjí,“ uvedl.

Papež také poukázal na nedávná srovnání biblických postav a samotného Ježíše s migranty a uprchlíky.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*