Papež František: Ať už neexistují žádné hranice ani zdi, za které by se dalo „schovat“

Papež František: Ať už neexistují žádné hranice ani zdi, za které by se dalo „schovat“

Velkým poučením z pandemie koronaviru je odmítnutí hranic a zdí, řekl papež František pro stanici BBC.

„Změna klimatu a pandemie Covid-19 odhalily naši hlubokou zranitelnost a vyvolaly řadu pochybností a obav ohledně našich hospodářských systémů a způsobu, jakým organizujeme naše společnosti,“ prohlásil papež ve zvláštním zvukovém poselství pro zahájení konference COP26 o klimatu.

„Nejdůležitější poučení, které si z těchto krizí můžeme vzít, je naše potřeba budovat společně, abychom už neměli žádné hranice, bariéry nebo politické zdi, za které bychom se mohli schovávat,“ prohlásil.František řekl, že pandemická a klimatická krize společně připravily lidstvo o pocit bezpečí, takže se lidé cítí bezmocní a nemají kontrolu nad svými životy.

„Nacházíme se stále křehčí a dokonce ustrašenější, uvízli jsme v řadě „krizí“ v oblasti zdravotnictví, životního prostředí, zásobování potravinami a hospodářství, nemluvě o sociálních, humanitárních a etických krizích,“ konstatoval.

Všechny tyto krize jsou hluboce propojené, prohlásil a vyzval ke „schopnosti formulovat plány a rychle je realizovat, přehodnotit budoucnost světa, našeho společného domova a přehodnotit náš společný cíl“.

Tyto krize nás také staví před nutnost přijímat „radikální rozhodnutí, která nejsou vždy jednoduchá“, oponoval a zároveň vyzval své posluchače, aby neustupovali do „izolacionismu, protekcionismu a vykořisťování“.

Pontifikát, který hovořil příměji o životním prostředí a klimatických změnách, citoval jednoho „vědce“, který mu před časem řekl: „Budou-li věci pokračovat tak, jak jsou, za padesát let bude muset moje malá vnučka žít v neobyvatelném světě.“

„Nemůžeme dovolit, aby se to stalo! Je nezbytné, aby se každý z nás zavázal k této naléhavé změně směru, kterou udržuje naše vlastní víra a duchovno,“ trval na svém papež.

„Tvůrci politických rozhodnutí, kteří se sejdou na COP26 v Glasgow, jsou naléhavě předvoláni, aby účinně reagovali na současnou ekologickou krizi a tímto způsobem nabídli konkrétní naději budoucím generacím,“ uzavřel František a zároveň vyzval všechny, aby společně reagovali na „bezprecedentní hrozbu změny klimatu a degradaci našeho společného domova“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Papež František: Ať už neexistují žádné hranice ani zdi, za které by se dalo „schovat“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*