Pád ruského letadla: Věřím jen té statistice, kterou jsem sám zfalšoval…

Pád ruského letadla: Věřím jen té statistice, kterou jsem sám zfalšoval…

Tento okřídlený citát je připisován Winstonu Churchillovi, otázkou ale je, kdo je skutečným autorem. Jinak se pro charakteristiku „přesnosti“ statistiky také používá příklad s jedním grilovaným kuřetem.

Já ho sním celé, soused zůstane hlady, ale statisticky jsme každý měli půlku kuřete, což je více než dostatečné a netřeba se nad nějakým tím hladem trápit.

Dva další příklady jsou z oblasti mně vlastní, tedy automobilismu a sexu. V krutých dobách normalizace, kdy okovaná bota StB šlapala po všem kolem, nebylo možné koupit třeba německé časopisy Spiegel a Stern, ale módní a motoristické časopisy ano.

A my, s kamarádem, jsme si vždy kupovali německý motoristický časopis Auto Motor und Sport a snili o tehdy špičkovém „odvazu“, vozu BMW 2002 til. „Dělal stovku! něco pod deset sekund, ale nikdy jsme se na něj nezmohli. Až po té Havlově revoluci.

Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia havaroval na Sinaji Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters
Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia havaroval na Sinaji Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

Ale to byly již jiné vozy, já jsem teď někde okolo 7 sekund, což „skoro  nikdy“ nezneužívám, jeonm občas, tedy velmi často při rozjezdu na křižovatce. Je milé vidět ty ostatní vozy ve zpětném zrcátku. To jsem se ale nechal unést od merita věci.

A tím jsou trestné činy v dopravě a srovnání Německa s námi. Ten časopis měl také rubriku „Ze soudních síní a předsíní“, kde uveřejňoval zajímavé a pikantní příběhy. Jedním z nich byl příběh začátečníka, který při výjezdu z parkoviště před domem lehce poškodil sousedův vůz.

A protože byl nervák, tak se z toho, s prominutím, posral a šel se domů očistit. Ovšem, když se vrátil k vozu, již tam byla policie a on byl obžalován z trestného činu „Unfallflucht“. Tedy z trestného činu útěk z místa nehody. Soud ho sice osvobodil, ale trestný čin již byl ve statistikách.

Jinou, a velmi oblíbenou kategorií trestných činů jsou činy pohlavního rázu. Tedy, pohlavní zneužití a znásilnění. Ovšem, v různých státech platí různá pravidla. Televize nám v uplynulém týdnu ukázala francouzského režiséra polského původu, působícího tehdy v USA, Romana Polanského.

Tento režisér se v roce 1977 v domě Jacka Nicholsona „poveselil“ s dívkou Samanthou Jane Gaile, které tehdy nebylo ani 14 let. Podobné povyražení by náš soud ohodnotil, podobně jako v případech Kulínský nebo Opočenský, pár lety lehkého Gulagu za pohlavní zneužití.

V USA je tento případ ale veden jako znásilnění a žije po více než 35 letech. U nás by už dávno byla promlčena i vražda, pouze genocida, ale v USA honí tyto pachatele až ke smrtelné posteli. Prostě, jiný kraj, jiný mrav.

A proto také považuji tuto statistiku leteckých nehod za zcela zavádějící. Sovětský Aeroflot má za dané údobí 244 nehod s 4.564 mrtvými, zatímco American Airlines (beru to podle abecedy) 12 nehod s 1.030 mrtvými.

A tedy průměr mrtvých na jednu nehodu u Aeroflotu byl 18,7. Asi se nelétalo ani s Jaky. I tam se pasažérů vejde víc. A u American Airlines 85,8 mrtvých, tedy skoro 5 x více. To nemůže mít jiný důvod než odlišná kriteria zadávání dat do statistiky.

V SSSR byl nepochybně vždy poměrně velký bordel, otázkou však je, zda i v letecké dopravě. Na to bychom museli znát opravu solidní statistiky, kolik pasažérů a na jakou vzdálenost bylo přepraveno, než byl „vyroben“ či způsoben jeden mrtvý pasažér.

Jestli se nemýlím, tak „statisticky mrtvý“ je řidič po ujetí více než miliónu kilometrů ( jsem hledal přesné číslo), ale většina těch, co zemřou za volantem nemá ten milión „v těle“ a ti, kdo ty kilometry najeli jsou vesele mezi námi. I já se k nim hlásím.

Jiným slovy, statistiky jsou často na hovno a neposkytují žádné vodítko. Viděli jste snad někdy statistiku, kolik psychiatrických pacientů usedá každý den za knipl velkého dopravního letadla? Neviděli. Ale kdyby to s vámi nahulákal do nejbližšího kopce, tak to byste se divili.

A takových příkladů by se našla celá řada. Třeba motor, který 25.5.1979 odpadl při startu na letišti O’Hara v Chicagu ze stroje DC 10. Atd. Takže, ta tragédie ruského letadla nad Sinají je jen součástí řetězce bezpečné letecké dopravy,

A to si nedělám legraci. Absolutně bezpečné není nic a letadlo je mnohokrát bezpečnější než auto. Jen ty občasné letecké nehody jsou daleko spektakulárnější, než to „zcela běžné umírání“ na silnicích.

A především bychom se ke všem obětem leteckých nehod měli chovat se stejnou úctou, jako by to byli naši krajané. A nikoli jedny oběti vynášet do nebe jen proto, že jejich letadlo bylo při místním konfliktu shodou nešťastných okolností sestřeleno.

A k druhým se chovat s despektem jen proto, že byly z Ruska a to u místních protiruských svazáků slovo Rusko vždy vybudí ty nejhorší negativní vášně.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*