Otevřený dopis České televizi – přednostní udělování víz teroristům

Otevřený dopis České televizi – přednostní udělování víz teroristům

Možná by vás mohlo zajímat, jak minimálně do roku 2001 se na ambasádě USA v Saudské Arábii udělovala víza zarážejícím způsobem – pokud byl někdo podezřelý z terorismu, bylo mu uděleno vízum, i pokud nevyplnil správně žádanku.

 

Dobrý den,
nevím, jestli se k Vám dostala informace, že minimálně před rokem 2001 bylo velice snadné pro teroristy získat víza.
Pokud byl někdo znám jako terorista, tak nebylo nutné ani řádně vyplnit žádanku o víza.
Pan Springman, šéf americké ambasády v Saudské Arábii (tamější ředitel udělování víz), na to upozorňoval, ale bylo mu prý vždy řečeno, že dotyční jsou předmětem vyšetřování, a že je musí nechat projít.
Nakonec byl propuštěn, protože nechápal, proč je dobré pouštět teroristy do země. Obzvlášť poslední dobou vidíme, jak moc se to vyplácí. Tito lidé byli pak uvedeni na seznamu pachatelů útoků na WTC. Moc jsem nepochopil, proč to nebylo nikdy vysíláno v České televizi ale popravdě skoro v žádném světovém sdělovacím prostředku.

Každopádně teď v říjnu 2015 píše ABC News o vládní zprávě USA, která tuto praktiku kritizuje jako „selhání“. Teroristé nejen že byli už známí jako bezpečnostní riziko, ale dokonce ani žádanku o víza neměli vyplněno správně. Kdokoliv by za takto vyplněnou žádanku neměl získat víza do USA. 
http://abcnews.go.com/WNT/story?id=130051&page=1

Doporučuji reportáž o tomto zajímavém selhání.

S pozdravem,
Jiří Míka

Hlídací pejsek demokracie

Tady pan Springmann tvrdí, že mu záměrně bylo bráněno, aby zamítal vstupu pak obviněným teroristům z 11. září 2001, i na jeho vlastní protesty prakticky ve všech státních úřadech i (později) v médiích. Vláda, CIA a jiné složky mu prý říkali, že „Musíte je pustit. Máme pro ně naplánované cvičení. „ a jiná tvrzení, že je cvičí proti Sovětskému svazu a musí je pustit. Stěžoval si tak dlouho ( i do vysokých  míst vlády) a nakonec to vedlo k jeho propuštění.

Mezitím je samozřejmě „pouštěl“. Někdo zavolal údajně ze CIA přímo lidem u odbavování víza, aby ho pustili. Takže ho vždy obešli. On tam byl šéfem udělování víz. On byl šéf celé té záležitosti udělování víz v Jeddah. Obešli ho z vyšších míst. A nakonec propustili, když kolem toho dělal vlny.

Jen nevěřícně zíral, že byl mezitím zaveden jakýsi program Visa Express, který sám o sobě celou věc o dost ulehčoval.

Hlídací pes demokracie mezitím … něco jiného.

Osobně jsem nabral dojmu, že důvod, proč toto není nijak zajímavé pro novináře, je čirá cenzura. 

Jak jinak si to vysvětlit?

Jak to novinářům může nepřipadat zajímavé zatímco medvěd, který porodil medvídě, se do vysílání vejde? Z nějakého důvodu o tom informovat nemohou nebo nechtějí.

Jaký má význam zpřísňovat prověrky na letištích, podmínky udělování víz, když to někde prokazatelně pravidelně obchází na základě příkazů z vyšších míst?

Snad každý případ terorismu, když blíže zkoumáte, ukazuje jakýsi vzorec. Vzorec podpory ze strany Západu.

Na závěr fotokopie jedné ze žádanek (na základě kterých ZÍSKALI víza):

viza saudska arabie

Jiří Míka

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*