Opustí Itálie po pandemii EU?

Opustí Itálie po pandemii EU?

V dubnu byl v Itálii proveden průzkum veřejného mínění týkající se dopadu pandemie koronaviru na Itálii a její vztah k Evropské unii.

Zjistilo se, že 42% Italů se domnívá, že reakce EU na krizi podkopává jednotu bloku.

Stejné průzkumy veřejného mínění odhalily, že asi 59% Italů chce opustit EU a eurozónu. Tato čísla jsou zvláště významná vzhledem k tomu, že Itálie byla jedním z hlavních zakladatelů bloku a historicky byla zcela ochotná přizpůsobit se evropské integraci.Tyto výsledky byly důsledkem toho, že zatímco byla Itálie pandemií těžce zasažena, země jako Německo a Francii Itálii nepomohly tak, jak si to Italové představovali.

Itálie zaznamenala v důsledku koronaviru doposud třetí největší počet úmrtí na světě a potvrzený počet úmrtí dosáhl v době psaní tohoto příspěvku čísla 219 000.

Řím obvinil své partnery v Evropské unii – zejména Německo a Nizozemsko – ze sobectví za to, že odmítli sdílet dluhy, které vznikly v důsledku krize.

Itálie si přeje vydání tzv. „Koronových dluhopisů“ a „evropských dluhopisů“ (eurobondy), které by rozdělovaly dluh ve všech členských státech, zatímco Německo a Nizozemsko chtějí zemi pouze umožnit, aby Itálie dostala půjčky, které bude muset splácet. V důsledku toho se tato záležitost stala vnitřní politickou soutěží.

Italská ekonomika je krizí velmi postižena. Mezinárodní měnový fond předpovídá, že hrubý domácí produkt země letos klesne o 9,1%.

Pravicové euroskeptické strany v Itálii vyzývají k posílení italské národní suverenity. Snaží se využít německé a nizozemské námitky proti „koronavirovým dluhopisům“, aby donutily zemi čelit následkům pandemie.

V této souvislosti, Giorgia Meloniová, která je spoluzakladatelkou strany Bratři Itálie, minulý víkend uvedla, že vláda „nemá žádnou koncepci své vyjednávací síly, protože jsme to právě my, kdo rozhoduje, zda Evropská unie nadále existuje nebo ne. “

Meloniová dodala, že každý chápe, že bez Británie a Itálie nebude žádná Evropská unie, protože jedinou hlavní zemí, která zůstane, je Německo, a to by rozdrtilo všechny ostatní v bloku – dokonce i Francii.

Matteo Salvini, který je od prosince 2013 federálním tajemníkem pravicové strany Liga, zastává stejný názor, přestože byl donucen opustit vládu v srpnu 2019 poté, co byl ministrem vnitra.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*