Operace v Mosulu může vést ke konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem

Operace v Mosulu může vést ke konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem

Operace na osvobození iráckého města Mosul od bojovníků Islámského státu se může proměnit na katastrofu na Středním východě.  

„Ukazuje se, že útok na Mosul je naprostá katastrofa. Dali jsme jim o ní vědět měsíce dopředu. USA vypadají tak hloupě. Hlasujte pro Trumpu a znovu vyhrajte!“ uvedl kandidát na prezidentský úřad Donal Trump. Co tím myslel?

Boris Podoprigora, vojenský expert, diskutoval na toto téma se serverem Prada.ru.

Co se děje kolem Mosulu? Není cílem americké operace v regionu kromě boje proti Islámskému státu také plán na nasazení více teroristů do Sýrie, také podle posledních zpráv, které uvádějí, že počet uprchlíků v Sýrii se drasticky zvýšil?

Můžete to říci znovu. Hlavním cílem v uspořádání tohoto útoku je demonstrace amerických hlavních záměrů a záměrů těch koaličních jednotek v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Oblast, která je pod kontrolou armády Bašára Asada se zvětšila nejméně čtyřikrát. V tomto ohledu se Američané nemají čím chlubit.

A proto, v průběhu posledních měsíců se Obama rozhodl uspořádat takovou politickou hru na americkém lpění na boji proti terorismu.

K čemu to může dojít? Nejhorší, co očekávám, je střet mezi Sunnity a Šíity. To je největší problém.

V případě, že se spustí masakr, a to nelze vyloučit, nastane peklo. Vzhledem k tomu, že Írán a Saúdská Arábie nebudou stát stranou. Je to škoda, že americké praktické orientální studie mají jen několik málo lidí, kteří přemýšlí o důsledcích mezináboženských soubojů.

Je to nejhorší scénář?         

Obávám se, že v této situaci se bojovníci Islámského státu stejně jako ostatní radikálové zaměří na motto „zachránit sunnitský svět“. Pokud dojde ke střetům se Šíity, Saúdská Arábie se bude muset přiznat, že je Islámský stát radikální, ale přesto přední linií boje proti šíitskému islámu. To je velké nebezpečí. Ve skutečnosti, můžeme být svědky, ač neformální, legitimizace Islámského státu. Konkrétně se jedná o největší nebezpečí.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Foto:AP Photo/ Bram Janssen)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*