Okinawa nařídila pozastavení výstavby americké základny

Okinawa nařídila pozastavení výstavby americké základny

Guvernér japonského ostrova Okinawa nařídil pozastavení projektu k vybudování nové americké vojenské základny uprostřed přetrvávajících sporů o americké vojenské přítomnosti na ostrově.

Takeshi Onaga, místní guvernér, nařídil zastavení projektu v pondělí, požadujíc, aby japonská vláda zastavila na místě veškeré stavební činnosti.

Guvernér se k tomuto kroku rozhodl poté, co místní orgány zjistily, že betonové bloky používané v průzkumech podvodních vrtů poškodily korálové útesy v regionu.

Americká vojenská základna na ostrově Okinawa
Americká vojenská základna na ostrově Okinawa

Ve svém projevu na tiskové konferenci, Onaga dal japonskému předsednictvu obrany, které dohlíží na projekt, jeden týden na zastavení všech prací na vojenské základně, a pohrozil, že zruší licenci předsednictva k probíhajícím pracím, pokud nedodrží jeho nařízení.

Nebylo to ihned jasné, nicméně, pokud by japonské ministertvo obrany skutečně vyhovělo příkazu, jak generální tajemník Yoshihide Suga uvedl na tiskovém brífinku, které hodnotilo nařízení, projekt by měl pokračovat tak jako tak.

„Nevidím žádný důvod, proč bychom měli zastavit projekt,“ uvedl Suga. „Je to politováníhodné, že Onaga předložil dokument nařizující pozastavené projektu v této fázi.“

Kromě toho, premiér Šinzó Abe vytrvale vyjadřuje svou podporu projektu, jeho vláda je klíčovou součástí japonského vojenského spojenectví s USA uprostřed rostoucí čínské vojenské síly v regionu.

Onaga slíbil loni během své předvolební kampaně, že zablokuje výstavbu základny.

Onaga byl zvolen v listopadu loňského roku, poražením úřadujícího guvernéra, který schválil tento plán výměnou za „státní finanční injekci pro místní ekonomiku,“ což byl krok, který mnozí obyvatele ostrova považovali za zradu, vedoucí k jeho porážce.

Mnozí obyvatelé Okinawy chtějí základnu zcela přesunout z ostrova, oponujíc, že armádní projekt ohrozí korálové útesy, tropické ryby a další mořské živočichy.

 

 PressTV/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Okinawa nařídila pozastavení výstavby americké základny

  • …..že armádní projekt ohrozí korálové útesy, tropické ryby a další mořské živočichy“….. a v neposlední řadě do budoucna i je samotné.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*