Okinawa důrazně odmítla přemístění americké základny. Ale koho zajímá referendum a demokracie?

Okinawa důrazně odmítla přemístění americké základny. Ale koho zajímá referendum a demokracie?

Občané v drtivé většině odmítli přemístění americké vojenské základny na oddělenou část Okinawy kvůli obavám ze zničení ekosystému a ohrožení bezpečnosti místních obyvatel. Ale Tokio jako obvykle tento protest ignorovalo, píše kanál RT.     

Nezávazné referendum zaznamenalo 52 procentní účast a asi 72,2 místních obyvatel řeklo „Ne“ výstavbě vojenské základny vedle rybářské vesnice Henoko. Pouze 19 procent hlasovalo ve prospěch přesunu letecké základny Futenma Marine Corps do nové lokality, jenž je vzdálená od hustě obydleného města Ginowan, informovala prefektura.
Avšak navzdory masivní opozice veřejnosti, vláda premiéra Shinza Abeho nadále trvá na tom, že americká přítomnost na ostrově je životně důležitá, aby se Japonsko bylo schopno chránit před potenciálními protivníky.

 

Na Okinawě je umístěna asi polovina z 54 000 amerických vojáků nasazených v Japonsku, a to na úkor místních obyvatel, kteří bojují proti hluku a chování amerických vojáků, kteří byli v minulosti opakovně obviněni z účasti na sexuálních útocích a dokonce i ze smrtelných incidentů.

„V Henoku denně protestuje mnoho lidí,“ uvedl další místní občan Sho Asato. „Doufám, že toto referendum bude pro ně znamenat podporu.“

V průběhu let se Henoko stalo synonymem pro masové protesty a okupační akce. Místí obyvatelé zde demonstrují za zachování klidné existence Henoksého zálivu, kde by kvůli přítomnosti USA mohly čelit vyhynutí korály a moroně.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto Kyodo/ Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*