Odhaleno: Facebook umožňuje vybraným elitám obejít pravidla cenzury

Odhaleno: Facebook umožňuje vybraným elitám obejít pravidla cenzury

Facebook je obviňován z budování dvoustupňového systému pravidel a norem kolem povoleného obsahu a projevu: jednoho pro obyčejné lidi a druhého pro elity.

Společnost je zároveň pod palbou kritiky za to, že veřejnost a její dozorčí radu uvedla v omyl ohledně programu, který to umožňuje.To tvrdí zpráva ve Wall Street Journalu, v níž se píše, že má možnost vidět dokumenty podrobně popisující, jak tento plán, přezdívaný XCheck (křížová kontrola), funguje.

Záměrem bylo chránit vysoce postavené politiky, celebrity a novináře na síti, o které se dnes říká, že celosvětově dosáhla 3 miliard uživatelů. Tato velmi malá skupina privilegovaných uživatelů se však přesčasy stala chráněna před samotným Facebookem a některými jeho vlastními pravidly, uvedla zpráva.

Pomocí nejrůznějších nástrojů, včetně whitelistingu, který znamená úplné vyloučení z recenze, a zpožděné recenze obsahu lidskými moderátory, XCheck údajně otevřeně upřednostňuje VIP uživatele do té míry, že jim na rozdíl od ostatních na sociální síti umožňuje chování, které porušuje standardy tohoto giganta, a to „bez jakýchkoli následků“. To je podle interního důvěrného dokumentu, který se zabývá programem.

To je v příkrém rozporu s tím, jak se na platformě zachází s miliardami „odsouzeníhodných“, kteří se často stávají obětí neadekvátní, řekněme nejméně automatické umírněnosti Facebooku, jakož i záměrné cenzury.

Ve snaze ilustrovat, jak VIP uživatelé tohoto privilegia zneužívají, si noviny z nějakého důvodu vybraly pouze příklady škodlivé pro jednu stranu politické propasti v USA a citovaly příspěvky obsahující obsah proti Clintonové, proti covidovému očkování atd., a dokonce i příspěvky od bývalého prezidenta Trumpa, které jsou považovány za škodlivé – a v každém případě by byly cenzurovány, kdyby je zveřejnili „normální“ lidé.

Facebook tvrdí, že přijímá kritiku XCheck, ačkoli tento systém obhajuje a tvrdí, že nebyl široce využíván, a popírá také, že dozorčí rada byla držena v nevědomosti.

Mluvčí Andy Stone také řekl, že dokumenty, ze kterých zpráva vychází, jsou zastaralé. To by zahrnovalo i recenzi, která došla k závěru, že Facebook „ve skutečnosti nedělá to, co říkáme, že děláme veřejně“, a také to, že program byl ve skutečnosti široce využíván.

„Spousta těchto interních materiálů jsou zastaralé informace sešité dohromady, aby vytvořily příběh, který glosuje nejdůležitější bod: Facebook sám identifikoval problémy křížovou kontrolou a pracoval na jejich řešení,“ řekl Stone.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*