Odborníci EU souhlasí s tím, že pesticidy mohou poškodit nenarozené děti

Odborníci EU souhlasí s tím, že pesticidy mohou poškodit nenarozené děti

Neexistují žádné bezpečné úrovně pro expozici pesticidy chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl, které se nazývají „nejnebezpečnější, o kterých jste kdy neslyšeli“, uvedli odborníci EU v bezprecedentním předběžném zjištění pesticidů – v němž naznačují, že zákaz v celé EU je o krok blíž.

Portál EUobserver počátkem tohoto roku informoval o tom, jak byly pesticidy spojeny s poškozením mozku a že nebyly zjištěny žádné bezpečné dávky pro člověka.Chlorpyrifos se používá k ničení hmyzu na pěstované zelenině a ovoci.

Nyní odborníci z členských států EU a zaměstnanci Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnili bezprecedentní prohlášení o dvou kontroverzních pesticidech, o kterých se předpokládá, že způsobují poškození mozku u dětí, jejichž matky mu byly během těhotenství vystaveny.

Dne 2. srpna EFSA oznámila, že pesticidy nesplňují kritéria pro nové schválení.

Platnost současných schválení končí v lednu 2020.

Je to poprvé, co EFSA zveřejnila předběžná zjištění.

Mluvčí EFSA řekl norskému deníku Dagbladet, že toto bylo poprvé, kdy orgán někdy zveřejnil předběžná prohlášení odborníků, než bude dokončeno probíhající vzájemné hodnocení.

Tento bezprecedentní krok byl vyvolán žádostí Evropské komise ze dne 1. července – na nátlak nevládních organizací a publicity novinářského týmu za „Chlorpyrifos – neznámý pesticid“ iniciovaného investigativním zpravodajstvím v Dánsku.

Podle odborníků nelze vyloučit genotoxický potenciál chlorpyrifosu.

Označení „může poškodit nenarozené dítě“ považují za vhodné. Kritéria vztahující se na lidské zdraví nejsou splněna, shrnutí je na 28 stránek.

Na základě toho, co nazývají „konzervativně založený“ přístup, dospěli odborníci ke stejnému závěru pro úzce související chlorpyrifos-methyl. Všichni odborníci kromě jednoho souhlasili.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*