Od celku kousek po kousku…

Od celku kousek po kousku…

Ahoj, Slunečný den plný krásný zážitků a přínosných informací přeji. Dnes mě napadla myšlenka na téma o kterém jsem neustále četl v duchovní literatuře, ale nebyl jsem ho tak úplně schopen pochopit.  Ale nakonec jako vždy neskončím jenom u toho.

A tím je oddělení od celku a jeho vliv na lidi, tedy přesněji na moderní západní civilizaci která tímhle problémem trpí možná nejvíce, ale asi se není čeho bát protože  je to velice nakažlivé a pokud se tomu nepokusíme zabránit svými činy dost možná nás a zbytek světa to dovede k šílenství.

populace

Nechtěl bych do toho zatahovat automaticky hned všechny, protože na světě existují neustále výjimky a to je jako vždy  úžasné 😀

Chtěl bych to popsat co nejjednodušeji a přímo z mojí vlastní životní zkušenosti…

Nevím kde to začalo, a ani nezáleží kdo, nebo co je viník. Jde jenom o to jestli se z toho chceme dostat.  Já osobně bych začal u peněz a u majetku, je to takový první krok. Pocházím z vesnice, kde v dnešní době je velice obtížné nalézt dobrou, zajímavou a hlavně dostatečně placenou práci, aby člověk mohl mít víc peněz. Už teď vím že je to všechno jenom iluze, která vede k tomu aby lidé šli za prací do městských průmyslových zón . K tomu aby člověk byl šťastný nepotřebuje hromadu peněz a věcí. Jenže tahle představa je nám většinou vštěpována okolím.

Rodiče rádi připomínají aby ses dobře učil a mohl dělat práci která ti vydělá hodně peněz a pak si za ně koupíš hromadu věcí a těmi budeš…

…šťastný?

Chodíte do školy prosedíte dlouhé hodiny ve škole a učíte se věci které jsou pro vás pravděpodobně nezajímavé a nebo absolutně nepotřebné. Každý by se měl přece vzdělávat v tom co ho baví a do čeho dá srdce. Ne si nechat lít do hlavy rozumy cizích lidí kteří jsou přesvědčeni o svoji pravdě. Život je přece hra nikoli každodenní nuda a utrpení.

Neustále soutěžíte s ostatními spolužáky o to kdo dostane lepší známku, namísto aby se učili tomu jak spolupracovat a dojít k cíli společnými silami. Je krásné pokud narazíte na úžasného učitele plného pochopení a lásky, ale stejně dobře se dá narazit na někoho kdo si léčí mindráky a vlastní osobní problémy právě na dětech.

Vypadnete ze školy a už zase musíte přemýšlet kam dál, co vlastně chci dělat? Většina našich představ se liší od představ rodičů, protože se takovými profesemi nedá vydělat na živobytí a nevynese to dost peněz…. „To dá přece rozum.“

Takže je potřeba zaujmout nějaké vzdělání prospěšné pro společnost, které je schopno generovat peníze. A jedno jestli nás to baví nebo ne.

Když už je to tedy hrdě za námi, tak je čas najít tedy nějaké to pracovní uplatnění, protože ti co nepracují jsou velice špatní, neplatí daně, neplatí sociální pojištění a ani dokonce zdravotní pojištění. Je to zlo pro naši zemi a mělo by se vymýtit.  Což je docela zvláštní, nejsem moc zběhlý v těhle politických finančních machinacích, ale platí se daň snad úplně ze všeho, a různé další pojištění, ale pořád nemá stát dost peněz na nic… kampak asi ty penízky mizí.

Kdyby jste zkusili vyhledat všemožné peněžní transakce které stát provádí pravděpodobně by jste se nikam nedobrali, buď je to nepřístupné nebo tak byrokraticky komplikované že se v tom ztratíte…. Ideální prostředí pro rozkrádání.

A je jednoduché říct, že nemáme „dost vysoké daně“ tak co se divíte že je stát pořád v dluhu?  Nebo že máme všude kolem spousta Romů a přistěhovalců kteří žijí ze sociálních dávek, protože to je jenom ubohá zástěrka jak odvést pozornost od největšího podvodu. Najděte lidem nějakého nepřítele a oni ho budou nenávidět a budou přehlížet vaše podvody a rozkrádání.

Zpátky k věci, je pravděpodobné že k dobré práci na vsi nedojdete, ale pořád ve vás bude zakořeněná potřeba mít víc peněz, tlak z okolí, hlavně televize, pořád vám tam ukazují naleštěné výlohy plné krásných a bohatých lidí a vy toužíte být jako oni, mít stejné věci jako mají oni. Ale je vám jasné že to na vsi nemůžete mít.

Je zapotřebí vylétnout z rodného hnízda, oddělit se od rodiny a známých a zamířit do města, ve městě jsou přece lepší platy a víc pracovních příležitostí. Ale zase na druhou stranu jsou tu vyšší náklady na život a více lákadel za které se dají utratit vydělané peníze. Takže si člověk ve finále vůbec nepomůže. Zůstane opuštěný kdesi ve výru velkoměsta odříznut od přírody a od lidí které zná. Bude mít víc věcí, ale nakonec mu dojde že jsou vlastně k ničemu…

Ale stane se z něho vlastně takový otrok, který bude vláčen od jedné úmorné práce k druhé za minimální mzdu, udržován ve strachu neustálé ztráty práce

Ztratíte práci, přijdete o byt protože nemůžete platit nájem, hůř pokud musíte živit rodinu. A tak jsou lidé ochotní pracovat za opravdové minimum.

A věřte mi za svůj krátký život jsem potkal nespočet takových lidí. Málo kdo o tom promluví nebo se vzbouří protože přijdou o svůj příjem peněz protože když se ti to nelibí , klidně si odejdi.

A tak trávíme více času v práci než se svoji vlastní rodinou a blízkými. Navazujeme méně a méně známostí a přátelských vztahů. Pokud jste matka která má dítě a hledáte práci….tak asi docela smůla, už nejste tak úplně ideální pracant, jak by se mohlo na první pohled zdát. Trávíme hodně času na počítačích a sociální sítě namísto aby sbližovali ta kdělají přesný opak.

Děti se už nestarají o svoje rodiče a prarodiče protože na to nemají čas, musí ho trávit v práci a tak mají málo času na sebe natož na ostatní. Je pro ně výhodnější je zavřít do nějakého ústavu. Docela zajímavý vděk za to že nám dali život a vychovali nás.

A celek se trhá, lidé neznají svoje blízké, někdy ani souseda ve vedlejší místnosti který s nimi roky žijí, lidé nespolupracují namísto toho je vše založeno na konkurenci a na soutěživosti. Žiji jenom já v iluzi že nejlepších výsledků se dá dosáhnout spolupráci?

Opravdu jsme se vzdali šťastného života v celku, pro život plný osamění, jenom pro vidinu peněz a majetku?

Město je centrem průmyslu, ale hromadění lidí na jednom místě je neskutečně náročné pro přírodu, proto tak trpí.

A další aktuální osobní zkušenost, následující meta po vidině lepších peněz ve velkém městě je práce v zahraničí. Byla mi nabídnuta práce v Holandsku jako montážní dělník. Průměrná mzda na této pracovní pozici pro místní je okolo 35 až 40 tisíc. Mě byla nabídnuta po odečtení všech pojištění mzda 18 tisíc navíc si musím zaplatit cestu a ubytování…

Asi to zní opravdu přitaženy za vlasy ale pořád mi vyvstává výraz moderní otroctví…

Možná je čas na změnu a zamyšlení se nad sebou…

Jsou peníze důležitější než Život?

 

Pro svobodnenoviny.eu Michal Švarc

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Od celku kousek po kousku…

 • Kulturní kreativci 1.0: (R)evoluce
  Cultural Creatives 1.0: The (R)evolution

  ZEMĚ: USA / Španělsko / Nizozemsko
  ROK: 2012
  DÉLKA: 81 minut
  REŽIE: Frigyes Fogel
  JAZYK: angličtina
  TITULKY: české
  Film Cultural Creatives – tento pozoruhodný film vůbec poprvé s vědeckou důkladností mapuje obrysy nově vznikající holistické kultury, která tváří v tvář současnému kolapsu západni civilizace otevírá nové možnosti a přísliby pro vědomou evoluci společnosti a pro formování udržitelné planetární civilizace. Film představuje základní charakteristiky této nové kultury, některé její hlavní protagonisty (Paul H. Ray, Ervin László – Budapešťský klub, Kenny Ausubel – Bioneers, Peter Merry, Rob Hopkins -Transition Network, Péter Takáts, Susan George ad.), její ideje a koncepty i aktuální projekty (Banka Triodos, Gaiam, Transition Town, Cal-Earth ad).

  Přehrát film Kulturní kreativci 1.0: (R)evoluce

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*