Oceňovaný režisér Kusturica: „Krym byl vždycky Rusko“

Oceňovaný režisér Kusturica: „Krym byl vždycky Rusko“

Sjednocení Krymu s Ruskem je „organický“ proces, řekl srbský filmový režisér Emir Kusturica novinářům v Jaltě, s tím, že ti, kteří žijí na poloostrově, nepotřebují zahraniční souhlas k tomu, aby vybudovali své životy jako součást Ruska.

„Na světě existují síly, které rozdělují, ale na druhé straně existují síly, které sjednocují,“ řekl oceňovaný filmový režisér a hudebník před konáním koncertu se svou skupinou The No Smoking Orchestra.

„Když se Krym stal součástí Ruska, myslel jsem, že byl vždy Rusko. Nebyla tam žádná válka, bylo tam referendum, kde lidé řekli: Chceme žít s Ruskem. Je to organický proces,“ uvedl Kusturica.

Režisér také poznamenal, že lidé na poloostrově jsou součástí země, a že v zásadě udělali to, co „měli udělat“ při hlasování „ANO“ během referenda, které se konalo v březnu roku 2014.

Kusturica také poukázal na to, že krymský životní styl a kultura slouží jako „důkaz, že jste Rusko.“

Místní obyvatelé na Krymu by se měli nyní soustředit na budování svého života jako součást země, aniž by čekali na mezinárodní uznání Krymského vzestupu.„Musíte dělat to, co děláte, budovat velké letiště, dobré dálnice, infrastrukturu a Krym bude krásný. A váš život bude ve vašich rukou. Nezáleží na tom, co si myslí (na Západě),“ řekl režisér.

Krym se stal součástí ruské říše již v 18. století, ale byl v roce 1954 převeden vládou Sovětského svazu na Ukrajinskou sovětskou socialistickou republiku.

Po zhroucení Sovětského svazu se Krym stal autonomním regionem na Ukrajině. Po převratu v roce 2014 v Kyjevě občané Krymu hlasovali převážně v referendu, aby se znovu připojili k Rusku. Jejich rozhodnutí nebylo uznáno západními mocnostmi.

Mluvčí prezidenta Vladimíra Putina v dubnu uvedl, že Moskva „nevymění“ Krym na zrušení sankcí uložených Západem proti Moskvě po znovusjednocení.

„Samotná myšlenka uspořádání druhého referenda na Krymu je v rozporu se základními zásadami dnešní ruské politiky,“ řekl Dmitrij Peskov.

V únoru loňského roku ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že i v případě, že by Moskva souhlasila s uspořádáním druhého referenda, jeho výsledek bude napadán Západem pod novou záminkou, aby se udržely napjaté vztahy s Ruskem.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Emir Kusturica Foto: Wikipedia.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*