Obrat řecké Syrizi

Obrat řecké Syrizi

Ač nový řecký premiér oznámil konec úsporných opatření v Řecku po pátečním jednání ministrů financí států eurozóny v Bruselu, tak opak je pravdou. Blíže pravdě jsou nejspíš slova evropských politiků, kteří po jednání hovořili o tom, že řecká vláda ustoupila ze svých požadavků prakticky ve všem.

Z krajně levicové, podle některých dokonce marxistické strany se tak po měsíci od řeckých voleb stává strana jejíž politika se bude více méně jen kosmeticky lišit od dosud vládnoucí Řeky nenáviděné pravicové Nové demokracie.

Jsem zvědavý, jak se na to bude tvářit řecký volič až za pár dní, týdnů, či měsíců mu dojde, že byl jen oklamán předvolebními sliby, které se mimo jiné netýkali jen ekonomické oblasti? Upadne do letargie, či příště dá hlas třeba řeckým fašistům? V programu Syrizy bylo mimo jiné i vystoupení Řecka z NATO a změna vztahu k Rusku. Že ani toto předvolební heslo nebylo tak horké dokazuje postoj Řecka k poslední vlně protiruských sankcí, které nevetovala, ač mohla.

syriza

Obrat řecké strany Syriza o 180st po usednutí do vládních lavic je ukázkou faktické bezvýznamnosti voleb v Evropě. Ať má stana jakýkoliv program, tak nakonec během vládní odpovědnosti se neřídí názory lidu a programem, ale přáním evropského či amerického establishmentu. V roce 1999 kdy NATO bombardovalo Jugoslávii bylo pro jen 2% Řeků. Přesto řecká vláda, jako člen NATO vojenskou akci schválila, stejně jako vlády ostatních členských zemích, i když jak později přiznal tehdejší místopředseda vlády Rychetský se původně vyjadřovali: „Bez mandátu OSN do toho nepůjdeme“

Řada diskutéru píše o Řecích, jako o líných lidech, kteří prožírají naše peníze. Měli by si uvědomit dvě fakta.

Za prvé po zavedení úsporných opatření stoupl počet sebevražd v Řecku o desítky procent. Nastaly dokonce případy, kdy lidé v zoufalství se infikovali AIDS, aby získali nějaké peníze od státu. Nezaměstnanost ve výši 26% téměř znemožňuje nalezení práce pro velké části řecké společnosti.

Za druhé finanční pomoc pro Řecko od daňových poplatníků EU nejde Řekům. Jde na konta věřitelům, kteří Řecku půjčovali třeba na nákupy nových zbraní, i když věděli, že nemají na splacení půjček. Proč Vy, kteří se rozhořčujete na chování Řeků se nerozhořčujete nad chováním věřitelských bank?  Ne prostí Řekové, ale především superbohatí západní bankéři jsou nejvíce odpovědni za to, že např. Slováci musejí dávat peníze do evropských fondů, které pak proudí do věřitelských bank. To je třeba si dobře uvědomit.

Mnozí diskutéři navrhují vyhodit Řecko z eurozóny. Já s nimi paradoxně souhlasím. Ale z naprosto opačného důvodu. Oni v tom vidí krok, který zabrání Řekům přiživovat se na společném evropském koláči. Já v něm zase vidím naději, jak se Řecko může krůček po krůčku postavit na nohy. Pokračování současného stavu je jen kupováním času a není trvale udržitelné. To by si měli uvědomit evropští politici, řečtí politici a řečtí občané. Tedy opustit tu stále se opakující mantru, že budoucnost Řecka je v eurozóně.

 

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://bajnar.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Obrat řecké Syrizi

  • Recko je prikladem, kam az muze zavest zemi demokracie spocivajici na vlade politickych stran, sledujicich jenom sve dobro a ne zeme. Doted lhaji jenom obcanum, slibovali nemozne. Nikdy nerekli at to byla pravice nebo levice lidem, ze co jim slibuji je na dluh a ze bude velky prusvih!! Politicke strany vychazeji prito z recke tradice, spocivajici v neschopnosti vybirat dane a tim mit stale zadluzeny stat, ktery funguje na zaklade pujcek ze zahranici. Recko ve sve historii tuto zadluzenost resilo tim, ze odmitlo platit dluhy, nebo si vymohlo drasticke snizeni dluhu. Toto se uz jednou stalo a ted ocekavaji Rekove, ze donuti EU a banky k novemu odepsani dluhu. Neni to reseni, protoze je vyse dluhu i po odepsani jeho casti nesplatitelna, insolvence Recka se tim jeno protahne. Recko se nemelo stat nikdy clenem Eurozony a EU, protoze zfalsovalo pri vstupu rozhodujici ukazatele pro vstup do EU. EU to stejne vedela, prijeti Recka bylo politicke rozhodnuti a ony odpovedne osoby by mely byt za to stihany. Jak v Recku, tak i v EU. Svoji roli hraje i zachrana bank politiky Francie a Nemecka, ktere by insolvenci a banktrotem Recka ztratily miliardy €.
    Pripad Recka budiz nam varovanim pred prolhanymi politiky a vlastni blbosti obcanu, volicich prokazatelne lhare a slibotechny!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*