Obama chce svými posledními kroky zkomplikovat život Trumpovi

Obama chce svými posledními kroky zkomplikovat život Trumpovi

Spojené státy v úterý rozšířily sankce proti Rusku kvůli situaci na Ukrajině, podle amerického ministerstva financí. Washington uložil další individuální omezení vůči sedmi ruským občanům a sektorové sankce proti osmi ruským subjektům a dvěma plavidlům.

V posledních dnech, odcházející americký prezident Barack Obama zesílil svoji protiruskou rétoriku. Bílý dům pohrozil Moskvě „odpovídající odpovědí“ za údajné „ruské hackery“, kteří měli zasáhnout do voleb v USA.

Poslední rozšíření sankcí přišlo měsíc před inaugurací nového amerického vůdce.

Nově zvolený prezident Donald Trump oficiálně převezme moc 20. ledna. Velká část jeho kampaně se týkala Ruska a jeho vizí ve vztazích mezi Washingtonem a Moskvou. Trump v poslední době uvádí, že Rusko není geopolitickým protivníkem USA. Podle Trumpa, obě země mohou spolupracovat v řadě otázek, zejména v boji proti terorismu na Středním východě.

Obama je chromá kachna, volený úředník blížící se ke konci svého funkčního období a jeho nástupce byl již zvolen. Podle tradice americké demokracie, odstupující prezident obvykle nechce dělat žádná radikální politická rozhodnutí, což usnadní přechod moci jeho nástupci. To také umožní zajistit kontinuitu, bez ohledu na to, která strana vyhraje volby.

Je však zřejmé, že Obamovo rozhodnutí rozšířit protiruské sankce odporuje vizi Trumpovy zahraniční politiky.

Jako další příklad, během své kampaně, Trump slíbil, že vytvoří nová pracovní místa a zruší omezení těžby nerostných surovin v USA. Obama nedávno zavedl zákaz těžby ropy a zemního plynu v rozsáhlých arktických oblastech a Atlantiku. Tento krok byl oznámen jako společné prohlášení ze strany americké a kanadské vlády.

Obama chce prodloužit politiku své administrativy, podle názoru Gevorge Mirzayana, specialisty na studie v USA a odborného asistenta na universitě pod ruskou vládou.

Podle tohoto experta, to je hlavní důvod, proč Obama v poslední době dělá kroky protichůdné s Trumpovou politikou.

„Obama chce do jisté míry nastavit vektor pro Trumpovou administraci v rané fázi jeho práce,“ sdělil Mirzayan agentuře Ria Novosti.

Nicméně, Mirzayan zdůraznil, že tyto pokusy nemohou být produktivní a jsou spíše demonstrativní.

„Nový americký prezident může převrátit všechna rozhodnutí učiněná jeho předchůdcem. Samozřejmě, že k tomu bude potřebovat určitou politickou vůli. Bylo by složitější zrušit rozhodnutí schválené Kongresem. Ale současnému americkému Kongresu dominují republikáni, takže by to nemělo být obtížné,“ uvedl Mirzayan.

Nicméně, zákaz těžby ropy a zemního plynu bude pravděpodobně obtížné zvrátit, protože Obamův výkonný příkaz souvisí s rozhodnutím kanadské vlády a je založen na zákonu z roku 1953. Někteří odborníci naznačují, že to může trvat roky soudních jednání, předtím, než bude možno zrušit tento zákaz.

Pokud jde o sankce proti Rusku, nový prezident by je mohl zrušil jedním podpisem.

Odstranění sankcí by však mohlo být blokováno zákonem Stability and Democracy (STAND) for Ukraine Act, který Kongres začal projednávat na jaře. Dokument stanoví, že sankce proti Rusku kvůli Ukrajině mohou být zrušeny teprve poté, co americký prezident předloží Kongresu potvrzení o ukrajinském obnovení svrchovanosti Krymu. Očekávalo se, že zákon bude platit pět let.

Nicméně, v polovině prosince, bylo oznámeno, že americký Senát rozhodl, že nebude hlasovat o tomto návrhu zákona. Americká média uvedla, že toto rozhodnutí bylo protlačeno lobbisty zastupující společnost ExxonMobil. Ředitel společnosti Rex Tillerson byl jmenován Trumpem jako kandidát na ministra zahraničí.

Některé z protiruských sankcí byly schváleny Kongresem. Pokud je bude Trump chtít zrušit, bude muset získat podporu Senátu i Sněmovny reprezentantů.

Podle Mirzayana to ale pro nového prezidenta nebude problém.

Nicméně, politický analytik Jevgenij Minchenko varoval, že navzdory skutečnosti, že je Kongres ovládán republikány, je zde nedostatek jednomyslnosti uvnitř strany v řadě otázek, včetně protiruských sankcí.

„Teď, republikáni dominují Kongresu. Budou mít brzy i většinu u amerického Nejvyššího soudu. Republikáni také kontrolují většinu guvernérů a místních zákonných sborů. To je bezprecedentní situace od roku 1924. Ve stejné době, mnoho prominentních republikánů jsou ještě více nekompromisní vůči Rusku, než Obama,“ sdělil Minchenko agentuře Ria Novosti.

Mirzayan zdůraznil, že hlavním cílem Trumpa v prvních měsících jeho prezidentství bude „dosažení konsensu s jeho stranou o nejdůležitějších otázkách jeho politiky.“

„Trump bude muset jednat, a to zejména s těmi, kteří jsou proti jeho politice,“ uvedl expert.

Jmenování Tillersona jako amerického ministra zahraničí by mohl být značný úspěch pro Trumpovu administrativu.

„To by znamenalo, že Trump se dohodl s republikány. Ale může dělat jen kroky na základě vzájemných ústupků. Takže pravděpodobně upustí od některých jeho slibů,“ uzavřel Mirzayan.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Obama chce svými posledními kroky zkomplikovat život Trumpovi

  • Nositel Nobelovy ceny za rok 2009 Obama nám krásně odhaluje své váílečnické zaměření. Myslím, že je vzteky bez sebe protože neplní kladně úkoly, které mu velí jeho loutkovodiči. Není se co divit neboť všichni absolventi Yalské university a členové tajného organizace skull and bones což je v překladu lebka a kosti usilují o propagaci zla, kterému se upsali. Doufám, že dnes už mnoho lidí prohlédlo Obamovu míromiluvnost a nežerou mu to i s navijákem.

  • Jediný způsob, jak nahnat Trumpa do velké války, je začít jí dřív, než Obama předá úřad. On to ví a o rozpoutání války se snaží. Využije k tomu Merkelovou a šílené Ukrajince. Doufejme, že Evropa tomuto tlaku odolá a až se Trump ujme úřadu, bude konečně mír a skončí nesmyslná protiruská propaganda. Jsme nyní na hraně, protože času má Obama málo.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*