O ruském dokumentu o srpnu 1968

O ruském dokumentu o srpnu 1968

Ruská televize nedávno odvysílala dokument pojednávající o událostech roku 1968 v Československu, který vzbudil silné reakce především v Čechách a na Slovensku. 

Dokument je manipulativní a překrucuje fakta. Po sovětských vojácích se v srpnu 1968 z kulometů rozhodně v Čechách nestřílelo. Stejně jako je přitažená za vlasy představa přípravy ozbrojeného převratu ze strany NATO. Západ v té době rozdělení Evropy respektoval. Odsouzení invaze ze stany západních politiků tak bylo spíše jen formálním protestem.

Jaké jsou důvody manipulace? Myslím, že je lze  hledat, jak tvrdí i mnozí ruští komentátoři v současné konfrontaci Rusko-Západ. Konfrontaci, jejíž součástí je i informační válka spojená s překrucováním faktů na obou stranách  konfliktu. Rusko se a ne bezdůvodně cítí ohroženo ze stany Západu. Jen naivní člověk si nemohl nevšimnout, že za vzletnými slovy o šíření svobody a demokracie směrem na Východ v posledních letech je snaha mocensky expandovat a rozšířit sféru svého vlivu co nejvíc k ruským hranicím a pak i za ně. Není to nic nového. Již Napoleon během svého tažení na Moskvu roku 1812 hlásal, že není nepřítel Rusů, ale naopak chce do Ruska přinést svobodu a prosperitu.

Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968 Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968 Foto: Ústav pro soudobé dějiny

Důsledkem pocitu ohrožení je pak vše co se děje v Rusku a co se nám nemusí líbit. Přísná kontrola nevládních organizací financovaných ze Západu. Růst nacionalismu. Vyzdvihování význačných osobností ruských dějin, které nějakým způsobem přispěly k velikosti Ruska jakými byli Stalin a Ivan Hrozný spojené s pomíjením jejich temné stránky. V této atmosféře vznikl současný ruský dokument o roku 1968. Jeho tvůrci oprášili staré sovětské archivy a divákům představili dokument ne nepodobný starým komunistickým dokumentům obhajujícím okupaci jako internacionální pomoc ve snaze ukázat i na historii věrolomnost Západu.

Přesto však je třeba říci, že dnešní Rusko není Sovětským svazem z roku 1968.

Za prvé „buržoazní kontrarevoluce“ mezi tím zvítězila i v Rusku. Socialismus, který v Československu Brežněv zachraňoval již v Rusku není. Putinovo Rusko je kapitalistickým státem.

Za druhé všichni poslední tři vládci Kremlu: Gorbačov,Jelcin a v roce 2006 při návštěvě Prahy i Putin okupaci odsoudili.

Za třetí i přes řadu výhrad je dnešní Rusko demokratickou zemí ve které zaznívají různé názory. Názorně se o tom můžeme přesvědčit během Putinových tiskových besed, kdy zaznívají i velmi nepříjemné dotazy. Svědčí o tom i kritické reakce které zazněly vůči dokumentu v samotném Rusku.

Mnozí komentátoři a média se rozhořčují nad ruským filmem manipulujícím s fakty. Bohužel však manipulace s fakty jsou běžnou součástí i dnešních českých a západních médií. Vzpomeňme jen kolik komentátorů se nás snaží přesvědčit, že osvobození roku 1945 rudou armádou bylo ve skutečnosti ruskou okupací. Vzpomeňme na falešná zdůvodňování nutnosti vojenských zákroků v Jugoslávii a Iráku. Pravda to má bohužel v celém dnešním světě těžké. Lidé jí přijímají jen velmi neradi ať již žijí v Rusku, Číně, Anglii či USA. Žijeme v kalijuze, věku lži a klamu, boje a nepřátelství.

Samotné překrucování historie je disciplinou, která je praktikována v nejrůznějších koutech světa již po staletí a tisíciletí. Při této příležitosti jsem si vzpomenul na ilustrativní příklad rozdílného pojetí historie u sousedních národů. Zatímco u nás se píše o událostech přelomu 9. a 10.stol. jako době vpádu maďarských barbarů do střední Evropy a rozvracení Velké Moravy, tak v maďarských učebnicích se píše o tom, že Maďarské kmeny přinesly do Evropy mír.

 

Blog autora http://bajnar.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “O ruském dokumentu o srpnu 1968

  • · Edit

    Rudé právo odsuzovalo 2000 slov, aniž obyčejný občan věděl vocogou. To samé je s tímto dokumentem. Ať ČT odvysílá tento dokument, aby si obyčejný ovčan udělal vlastní názor, jako to udělal se seriálem “ Major Zeman“.

  • Invaze byla skutečně přehnaná. Ale po předchozí zkušenosti z Maďarska pochopitelná. Sovětský svaz se sice rozpadl, ale Rusko si nenechá ani dnes vnucovat politiku USA, které si myslí, že mají jako jediné právo na agresi. Rusko nikoho nebombarduje, nerozpoutává občanské války. Současná lživá propaganda západu si vynucuje reakci. Prosté dementování lží na obyčejné lidi neplatí. Rusko musí reagovat stejně – cílenou propagandou. Proto si nechme zdravý rozum, studujme historické prameny a dobové dokumenty a nenechme se manipulovat. Nejde tady o hodné USA a zlé Rusko. Jde o souboj velmocí, které nás budou používat jako pěšáky na šachovnici.

  • vela dokumentov je utajených a vela je ich znicenych, nikdo z nas a velmi malo ludi na svete pozna pravdu, a ti co ju vedia sa urcite nebudu delit s nami. Okrem toho vsetci z CSR su osobne zainteresovani, pocituju krivdu na rodine/narodu, taky ludia tazko prijmu pravdu pokial je v rozpore s ich citmi.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*