O konspiračních teoriích

O konspiračních teoriích

Večer 31.8.1939 vydaly evropské tiskové agentury zprávu která tvrdila, že polští ozbrojenci přepadli německou vysílačku.

Říkat v září 1939, že celá akce byla zorganizována německou stranou s cílem získat záminku k útoku na Polsko by ve své době bylo bezesporu konspirační teorii. Až později po zveřejnění archivů vyšlo najevo celé pozadí a organizace akce. Dnes již víme, že vypuknutí druhé světové války předcházela jako u mnoha jiných válečných konfliktů včetně třeba americké invaze do Vietnamu v 60 letech 20.století,operace pod falešnou vlajkou.

Často v dnešních médiích slýchám a čtu „Nevěřím v konspirační teorie“, nebo „To je jen konspirační teorie“. Musím se opravdu usmívat nad hlubokou naivitou a nedostatkem kritického myšlení autorů podobných myšlenek. Je to jako tvrdit „Nevěřím, že kolem mě lidé lžou“, nebo „Ale média a tzv. demokratičtí politici by nám přeci určitě nelhali.“

Takže přátelé, uvědomme si prostý fakt. Konspirace jsou běžnou součástí jak světa politiky, tak obyčejného života. A tak vedle řady nepravdivých jsou některé konspirační teorie skutečně pravdivé a po čase se jejich potvrzením stávají historické pravdy.

Dnes si připomínáme výročí útoku 11.září. Existuje oficiální vysvětlení tvrdící, že šlo čistě o akci arabských islámských teroristů naplánovanou Usamou bin Ladinem v Afgánských horách. A existuje i celá řada dalších domněnek tvrdících, že celá akce byla ve skutečnosti naplánovaná americkou tajnou službou s cílem získat záminku pro plánované americké vojenské tažení na Blízkém a Středním východě.

Existuje řada filmů a knih argumentujících pro tu či onu domněnku. Můj názor zní „Nevím kdo za akci ve skutečnosti konkrétně stál“. Mám hlubokou nedůvěru k oficiálnímu vysvětlení, stejně jako k alternativním teoriích jejíž autoři tvrdí, že právě oni znají tu skutečnou pravdu. Jediné co vím, že rozhodně nešlo o dobro. Negativní důsledky útoku na americké mrakodrapy v následujících letech byly mnohonásobně horší než škody na životech a majetku v samotném 11.září.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*