Nový světový nepořádek : Hrozící divize mezi Východem a Západem může uvrhnout celý svět do chaosu

Nový světový nepořádek : Hrozící divize mezi Východem a Západem může uvrhnout celý svět do chaosu

Obecně platí, že v průběhu posledních několika desetiletí svět zažil bezprecedentní období míru a prosperity. Otevření vztahů s Čínou a „konec studené války“ vedl k dlouhodobé spolupráci mezi Východem a Západem, která byla skutečně jedinečná v historii. Ale teď se věci mění. Občanská válka na Ukrajině a sestřelení MH17 vytvořilo obrovské napětí mezi Spojenými státy a Ruskem a mnoho analytiků věří, že vztahy mezi oběma velmocemi jsou nyní ještě horší, než byly během konce studené války. Navíc obvinění pěti PLA důstojníků z kybernetické špionáže a ostré neshody kvůli územním nárokům Číny v Jihočínském moři (mimo jiné) způsobily, že se vztahy mezi USA a Čínou ponořily do svého nejnižšího bodu od roku 1989. Takže, může nás vznikající rozdělení mezi Východem a Západem nakonec uvrhnout do období celosvětového chaosu? A co by to znamenalo pro světovou ekonomiku?

Po velmi dlouhou dobu, jak většina Američanů pamatuje, byl americký dolar a americký finanční systém ohromně dominantní. Ale teď se zdá, že moc na Východě láme tento stanovený monopol. Čtyři s těchto zemí BRICS (Čína, Rusko, Indie a Brazílie), jsou na seznamu deseti nejlepších a největších ekonomik na světě a začínají dělat kroky, aby se staly mnohem méně závislé na americko-centrálním finančním systému západního světa. Například minulý týden národy BRICS založily dvě nové instituce, které jsou určené jako alternativy Světové banky a Mezinárodního měnového fondu.

horici planeta

Takže na svém summitu, 14 až 16 července, BRICS oznámili dvě významné iniciativy zaměřené přímo na zvýšení jejich moci globálních financí. Oznámili otevření nové rozvojové banky se sídlem v Šangaji, která bude nabízet financování rozvojových projektů v rozvíjejícím se světě. Banka bude působit jako alternativa Světové banky založené Washingtonem. V BRICS také vytvořili něco, čemu říkají kontingent rezervního uspořádání (Contingent Reserve Arrangement), které mohou být využity, aby pomohly urovnat finanční nerovnováhy se zbytkem světa. To je něco, co teď dělá MMF.

Je zřejmé, že chtějí vytvořit instituce, které doplní – a možná nakonec nahradí – jejich funkce, které jsou řízeny v USA a Evropě. A jednalo by se o prostředky, které by mohli ovládat sami, bez nepříjemných podmínek, které si Světová banka a Mezinárodní měnový fond(MMF) vždy kladou při poskytnutí úvěru a výpomoci.

To vše přichází v době, kdy se Čína a Rusko snaží vyzdvihnout své vlastní měny a upustit od používání amerického dolaru.

Dokonce i v západních médiích připustili, že čínský juan je „rostoucí síla v globálních financích“ a podle CNBC užívání čínské měny v mezinárodním obchodu roste velmi rychle.

Podle profilu německých firem, 23 procent z nich používají čínský juan (renminbi) k obchodování, což byl nárůst z 9 procent z loňského roku, zatímco v Hong Kongu se zvýšil z 50 procent na 58 procent a v USA z 9 procent na 17 procent. U francouzských společností je to letos již 26 procent.

A samozřejmě Rusko již měsíc aktivně sleduje „de-dolarizaci“. V každém kole nových ekonomických sankcí Rusko tlačí ještě více směrem k nezávislosti na americký dolar a Gazprom tvrdě pracuje, aby velcí zákazníci přešli od placení za zemní plyn v dolarech na placení v eurech, nebo jiných měnách.

V tomto bodě je naprosto jasné, že se Rusko hodlá oddělit od americké ekonomiky a jejich finančního systému. Právě dnes jsme se dozvěděli, že Vladimír Putin chce, aby bylo Rusko méně závislé na amerických společnostech, jako jsou IBM a Microsoft a všechny budoucí kola sankcí mohou způsobit ještě větší škody pro americké firmy, které podnikají v Rusku.

Ale potencionálně mnohem více znepokojující pro americkou ekonomiku je zarážející zhoršení vztahu mezi Obamovou administrativou a administrativou Číny. Někteří analytici to dokonce popisují jako „bod zvratu“.

Jeden den Spojené státy obviní pět PLA důstojníků kvůli kybernetické kriminalitě ; dále, Spojené státy požadují vítězství ve sporech WTO námitek ohledně automobilových tarifů a minerálů vzácných zemin. To se děje v době, kdy Spojené státy slibují trvalou podporu pro asijské spojence a dokonce otevřeně zpochybňují legitimitu čínských teritoriálních nároků v Jihočínském moři.

To všechno bylo řešeno ne nedávném setkání Shangri-La asijské bezpečnosti v Singapuru (roční setkání ministrů v Asii), kde ministr obrany Chuck Hagel otevřeně popsal chování Číny jako „destabilizující jednostranné akce.“ Zástupce náčelníka Wang Guanzhong obvinil Spojené státy z „hegemonizmu.“


Nálada se pokazila. Otázkou není, zda je na obzoru „nový typ vztahů“, ale spíše, zda americko-čínské vztahy dosáhly bodu zvratu.

Většina Američanů ( a nejen je pozn. svobodnenoviny.eu) se vůbec nezajímá o to, co se děje v Jihočínském moři, ale pro Číňany je to velmi, velmi velký problém. Ve skutečnosti, Čína právě poslala sledovací plavidla na Havaj jako odplatu za to co oni považují jako provokaci ze strany USA v jejich regionu.

Za starých časů by Čína zřejmě nikdy něco takového neudělala, ale Čína získává důvěru jak se rozdíl mezi americkou armádou a čínskou armádou stále zmenšuje.

Od rozšiřujících se schopností čínské armády v kyberprostoru a elektronickém boji, Peking roste na velikosti a v dosahu jejich námořní flotily, vylepšení jejich letectva a testování řady nových raket, uvedl ve čtvrtek Pentagon.

Ve skutečnosti se čínská armáda rozrostla a vylepšila tak, že můžeme číst titulky jako například v deníku The Week „Čína si myslí, že může porazit Ameriku v boji“.

Ruská armáda učinila také obrovský pokrok. Putin se snaží modernizovat ruské jaderné zbraně, Rusové mají nyní stíhačky „páté generace,“ které jsou mnohem lepší, než Raptor a mají jaderné ponorky, které jsou tak neuvěřitelně tiché, že je US Navy označují jako „černé díry“.

Pokud Rusko a Čína zůstanou jednotní, tak jsou více než schopné poskytnout protiváhu americké moci po celém světě.

Ale i kdyby vojenský konflikt nenastal v naši bezprostřední budoucnosti, členění ve vztazích mezi Východem a Západem může mít ještě dramatický dopad na globální ekonomiku.

Za ta léta, USA a Čína vyvinuli velmi symbiotický vztah, který podporoval obrovské množství hospodářské činnosti po celé planetě. Každý rok jsme koupili od Číny výrobky za stovky miliard dolarů. Jen si představte, jak by vypadaly naše prodejny, kdybychom z regálů stáhli vše co je „made in china“. A poté, co jsme jim poslali obrovské hromady našich peněz, prosíme Číňany aby nám je půjčili zpět s ultra-nízkými úrokovými sazbami. Toto uspořádání umožnilo, že se Čína stala velmi bohatá a to umožnilo Američanům žít na vysoké úrovni díky masivnímu růstu dluhů.

Takže co se stane, když se tento vztah poškodí?

Není pochyb o tom, že by to mohlo vést ke globálnímu chaosu.

Takže musíme nadále sledovat vznikající rozdělení mezi Východem a Západem. Mohlo by to skončit mnohem hůř, než by se většina lidí odvážila si vůbec představit.

Dodatek : Proto se děje to co se děje a Spojené státy se Západem a EU jako jejich poskokem tlačí na Rusko a vymýšlí plán, jak jim to překazit. Válečná mediální propaganda je již v plném proudu a všichni obviňují toho strašného Putina, který vyvolává na Ukrajině a ve světě konflikty. Položte si jedinou zásadní otázku a to je : čím zájmům to poslouží a naopak koho by to poškodilo. Pokud jste alespoň trochu rozumní, tak to přece musíte pochopit. Putin v žádném případě není ten, kdo novu studenou válku vyprovokoval.

zdroj : http://theeconomiccollapseblog.com, http://time.com, news.yahoo.com, http://www.cnbc.com, http://theeconomiccollapseblog.com, http://www.bloomberg.com, http://nationalinterest.org, http://nationalinterest.org, http://www.bloomberg.com, http://themostimportantnews.com, http://theweek.com, http://www.reuters.com,

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*