Nový prezident chce, aby se Jižní Korea naučila říkat: „Ne Americe“ a chce zlepšit vztahy s Kim Čong-unem

Nový prezident chce, aby se Jižní Korea naučila říkat: „Ne Americe“ a chce zlepšit vztahy s Kim Čong-unem

Jižní Korea si zvolila liberálního prezidenta, který upřednostňuje obnovu roztržitých vztahů se sousední Severní Koreou, což by mohlo signalizovat politický posun a utlumení eskalace na poloostrově.

Během kampaně, Moon Jae-in slíbil, že nabídne aktivnější diplomatický přístup k Severní Koreji a bude se soustředit na otevřenější dialog s Pchjongjangem.

Moon, bývalý právník za lidská práva, získal v úterý 41,1 procent hlasů.

Nově zvolený prezident také řekl, že nedovolí Severní Koreji prosazovat svůj jaderný program, zatímco kritizoval poslední dvě vlády za to, že nedokázaly zastavit jejich vývoj a tvrdí, že tvrdá politika prosazovaná v posledním desetiletí nefungovala.

Moon také prosazoval politiku Národní zájmy na prvním místě a napsal v knize, vydané v lednu, že by se Jižní Korea měla naučit říkat „ne Americe“.Pokud by Jižní Korea uplatňovala nový přístup se svým severním sousedem, mohlo by to zkomplikovat dohodu z roku 2016 mezi USA a Soulem o nasazení protiraketového systému THAAD v zemi.

„Jižní Korea by měla být více nezávislá na Spojených státech kvůli jejich politice na omezení vlivu v severovýchodní Asii a také proto, že Spojené státy chtěly, aby Jižní Korea byla jakousi bariérou proti komunismu,“ řekla Simone Chun z Korea Peace Network.

„Myslím, že se tato perspektiva musí změnit,“ pokračovala.

„Lidé právě teď silně požadují nové politiky a změny, takže si myslím, že USA by měly také přejít na jinou perspektivu. Což znamená respektovat suverenitu a dát více moci nově zvolenému jihokorejskému prezidentovi, aby se ujal této iniciativy.“

„Jižní Korea může přijmout iniciativu a být proaktivní při zavádění nové politiky, která může vést k míru a stabilitě na Korejském poloostrově,“ dodala Chun.

Moon nahrazuje svého předchůdce Park Geun-hye, která byla v březnu obviněna z korupce.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Moon Jae-in Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*