Nově zvolený moldavský prezident tvrdí, že Krym je „de facto“ ruské území

Nově zvolený moldavský prezident tvrdí, že Krym je „de facto“ ruské území

Vůdce moldavské Socialistické strany, Igor Dodon, který zvítězil v neděli v prezidentských volbách, je přesvědčen, že by se moldavské úřady měly v současné době zdržet jakýchkoli rozhodnutí o tom, zda uznat Krym jako součást Ruska, informovala tisková agentura TASS.

„Máme s tím problém. Učinění jakéhokoli rozhodnutí v této otázce by bylo špatné,“ uvedl Dodon, který hovořil pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy.

Ve stejnou dobu, Dodon poznamenal, že Krym je „de facto“ ruský.

Podle prvních výsledků vyhlášených Ústřední volební komisí Moldavska, Dodon 13. listopadu zvítězil v prezidentských volbách. Vítěz, který nasbíral 52.18% hlasů je zastáncem strategického partnerství s Ruskem. Jeho soupeřka, kandidátka z Evropské opozice, Maia Sandu, které vede Stranu akce a solidarity, získala 47,82% hlasů. Konečný výsledek bude oznámen až všechny volební komise odešlou své protokoly. Na základě moldavských zákonů se očekává, že tak učiní v pětidenní lhůtě.

„Jsem prezident pro celou zemi, pro ty, kteří hlasovali pro mě a i pro ty, kteří hlasovali proti,“ řekl Dodon v krátkém briefingu novinářům.

Dodon také slíbil, že bude pokračovat v budování užších vztahů s Ruskem, nikoli s Evropskou unií, což je v přímém rozporu s proevropským postojem současné vlády.

 

(Nově zvolený moldavský prezident Igor Dodon Foto:Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*