„Nová éra“ v léčbě rakoviny po revolučním průlomu

„Nová éra“ v léčbě rakoviny po revolučním průlomu

Vědci oslavují průlom v léčbě rakoviny a doufají, že ohlásí „novou éru“, pro ty, kteří bojují proti rakovinným buňkám za pomocí vlastního imunitního systému.

Nové léky na „imunoterapii“ ukazují „velkolepé“ výsledky buď zastavením, nebo obrácením růstu onemocnění u více než poloviny pacientů s pokročilým melanomem, podle studie provedené britskými vědci.

Výsledky, prezentované na výroční konferenci American Society of Clinical Oncology v Chicagu, ukazují, že dva léky používané v kombinaci – tzv. ipilimumab a nivolumab- poskytují jakési dvojí zesílení přirozeného imunitního systému organismu, který není schopen rozpoznat rakovinné buňky jako zdraví škodlivé.

Foto:  LiveScienceHealth/ Twitter
Foto:
LiveScienceHealth/ Twitter

Jeden z léků zabrání rakovinným buňkám být nepozorovatelné, „V podstatě je odhalí našemu imunitnímu systému,“ řekla Dr. Aine McCarthy z Cancer Research UK stanici CNN. Druhý lék zesílí počet imunitních buněk, které poté mohou útočit na nové odkryté rakovinné buňky.

„Tím, že použijeme tyto dva léky současně, imunitní systém je schopen rozpoznat nádory, které dříve neodhalil, reagovat na ně a poté je zničit,“ řekl Dr. James Larkin, konzultant v Royal Marsden Hospital a vedoucí výzkumu ve Velké Británii stanici BBC.

Mezinárodní studie- podporovaná výrobci obou léků, Bristol Myers –Squibbb- testovala tuto kombinaci na 945 pacientech s pokročilým melanomem.

U 58% léčených pacientů, jejich rakovina byla zastavena před růstem na téměř rok. Nádory se buď udržely stabilní, nebo se zmenšily v průměru na 11.5 měsíce. Ipilimumab použitý samostatně, měl jen 19% účinnost v zastavení nebo zmenšení nádorů, a to po dobu v průměru 2,5 měsíce.

„U imunoterapie jsme nikdy neviděli míru zmenšení nádoru o více než 50 %, tudíž je velmi významné vidět takové výsledky,“ dodal Larkin.

„Jde o léčebnou metodu, která, jak se domnívám, bude mít velkou budoucnost v léčbě rakoviny.“

Další léky, více nežádoucích účinků

Vědci ale vyzývají k opatrnosti, jelikož studie odhalila, že mnoho pacientů mělo závažné vedlejší účinky vyplývající z kombinované léčby, protože více léků v systému znamená větší šanci pro nežádoucí účinky.

Ve skutečnosti, 36% pacientů, kteří dostávali léky museli upustit od studie, protože jejich vedlejší účinky, které zahrnovaly záněty žaludku nebo střev- byly příliš vysoké pro jejich pokračování.

Nell Barrie, mluvčí Cancer Research UK řekl CNN, že léčba by měla být vnímána jako „další zbraň v arzenálu“, ale že by bylo příliš předčasné očekávat, že ihned nahradí operaci nebo chemoterapii.

Barrie uvedl, že kombinace dvou léků by mohla být použita pro těžce léčitelné druhy rakoviny, jako je melanom, na který byla testována, nebo na pokročilé stádium rakoviny plic, nebo rakoviny, která se ve velké míře šíří v těle.

Na nedělní konferenci, šéf lékařské onkologie z Yale Cancer Centre, Rob Herbst nazval tuto metodu jako „velkolepou“ a myslí si, že se díváme na „změnu modelu ve způsobu, jakým budou léčeni onkologičtí pacienti.“

I když je příliš předčasné, hovořit o budoucnosti těchto více než 900 pacientů zahrnutých do studie, Herbst byl v této otázce velice optimistický.

„Vidím, že to funguje u téměř každé rakoviny,“ dodal Herbst. „Určitě je to potenciál pro dlouhodobé přežití a efektivní léčbu.“

Výsledky vycházející z klinických studií naznačují, že jsme na počátku zcela nové éry v léčbě rakoviny.“

 

Spu/ svobodnenoviny.eu
http://edition.cnn.com, http://www.bbc.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Nová éra“ v léčbě rakoviny po revolučním průlomu

  • Este si treba pozriet co ta liecba stoji. Niekde som videl, ze tusim 4 davky stoja 100,000 libier. No proste business musi zostat zachovany!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*