Norsko zvažuje očkování dětí vakcínou proti COVID

Norsko zvažuje očkování dětí vakcínou proti COVID

Norský institut veřejného zdraví (FHI) uvedl, že se může stát „relevantním“ pro očkování dětí, protože několik výrobců vakcín v současnosti testuje své vakcíny na mladých lidech.

„Infekce mezi dětmi a mladými lidmi se těmito novými variantami viru zvýšila. A pandemie ještě úplně neskončila, ani když byli očkováni všichni starší 18 let. Musíme tedy myslet i dopředu, zda to bude mít význam pro očkování dětí,“ řekl ředitel specialistů FHI Frode Forland celostátní televizi NRK.

„Nyní se vakcíny musí nejprve testovat mezi dětmi a mladými lidmi. A to se teď stane,“ dodal.Margrethe Greve-Isdahlová, vedoucí lékařka FHI na oddělení kontroly infekcí a očkování, vysvětlila, že očkování dětí může být důležité ze dvou důvodů.

„Jeden je kvůli dětem s vyšším rizikem závažné nemoci COVID-19. Druhým důvodem je, že očkování může být nezbytné k vytvoření kolektivní imunity u celé populace,“ uvedla. „Abyste o tom mohli říci něco určitého, potřebujete lepší přehled o účinku vakcín na šíření infekce. Kromě toho bude hrát roli i proočkovanost u zbytku populace,“ řekla Greve-Isdahlová.

Dosud nebyla schválena žádná vakcína pro použití u dětí mladších 16 let. Vakcíny jsou v Norsku schváleny pouze pro osoby starší 18 let. Několik vakcinačních společností však v současnosti testuje své vakcíny na mladých lidech, aby zjistily, zda jsou bezpečné pro použití.

Společnost Pfizer plánuje požádat o schválení použití vakcíny v USA u osob starších 12 let, neboť její testy na věkové skupině 12-15 let údajně přinesly dobré výsledky. Podle společnosti by vakcína mohla být použita u dětí na podzim.

Moderna a AstraZeneca testují vakcíny i na dospívajících, zatímco Johnson & Johnson plánuje testovat svou jednodávkovou vakcínu i na dětech. AstraZenica je v současnosti pozastavena v Norsku a mnoha dalších zemích.

Greve-Isdahlová si troufla tvrdit, že na základě důkazů z vakcín proti jiným nemocem mohou děti dostat stejné vakcíny jako dospělí, ale v nižší dávce. Zdůraznila však potřebu dalších studií, které by objasnily vedlejší účinky.

Zástupce ředitele Norského ředitelství pro zdraví Espen Nakstad řekl deníku Dagbladet, že vakcíny u dětí budou použity nejdříve na podzim.

Před masovým očkováním budou muset očkovací látky získat souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky, než Norská agentura pro léčivé přípravky schválí použití očkovacích látek u dětí.

Norsko je s téměř 98 000 případy COVID-19 a 670 úmrtími jedním z nejméně postižených států v Evropě. V zemi však po celé měsíce docházelo k četným omezením a částečným uzavírkám.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*