Neznámé letouny útočily na libyjské hlavní město

Neznámé letouny útočily na libyjské hlavní město

libye

Neznámé bojové letadla napadla cíle v hlavním městě Libye krátce potom, co ozbrojenci z města Misurata převzali kontrolu nad mezinárodním letištěm v Tripolisu. Ti z leteckých útoků obvinili Egypt a Spojené arabské emiráty.

V uplynulých týdnech bylo letiště, které se nachází 30 kilometrů jižně od Tripolisu, svědkem střetů mezi skupinami milicí známých jako Fadžr Líbya a jednotkami Zintán.

libye

V sobotu militanti z Fadžr Líbya oznámili, že dostali pod kontrolu letiště, které ovládaly jednotky Zintán od pádu režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Libyjský parlament ve stejný den označil ozbrojence za teroristy, hovoříc, že skupiny konající pod Fadžr Líbya a Ansar al-Šaria, jsou teroristické „skupiny a vyhnanci, kteří povstali proti legitimní moci.“

Ansat al-Šaria ovládá zhruba 80 procent východní části Benghází.

Parlament, který sídlí v Tonbruku, což je asi 1600 km východně od hlavního města uvedl, že je odhodlaný se s nimi vypořádat prostřednictvím ozbrojených sil.


„Tyto dvě skupiny jsou legitimní cíl národní armády,“ uvedli poslanci, přičemž chtějí dosáhnout zastavení jejich zabíjení a složení zbraní. Libye ale nemá funkční armádu a proto o požádali o pomoc v boji proti ozbrojencům bývalého generála Haftara, který je spojencem milicí Zintánu.

Počátkem tohoto měsíce nově zvolený parlament Libye požádal OSN o vojenskou intervenci s cílem zabezpečit ochranu civilistů uprostřed neúprosných střetů. Zákonodárný orgán také hlasoval, aby se rozpustili soupeřící milice, dávajíc jim ultimátum na připojení se k armádě a policii do konce roku 2014.

Už téměř tři roky po svržení Kaddáfího, Libye stále bojuje s narůstajícím násilím a to i navzdory úsilí centrální vlády nastolit zákon a pořádek.

zdroj : http://www.presstv.ir

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*